پایان نشست فصلی شورای حکام: علیه تهران قطعنامه صادر نمی‌شود

نماینده اتحادیه اروپا در شورا تاکید کرد اگر ایران تا جلسه بعدی شورای حکام «اقدام‌های ضروری و فوری» را که در بیانیه‌های قبلی بر آن تاکید شده است اجرا نکند،‌ شورا باید به اقدام‌های دیگری دست بزند

رافائل گروسی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، ۵ ژوئن ۲۰۲۳ - JOE KLAMAR / AFP

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه، ۷ ژوئن ۲۰۲۳، در جریان نشست فصلی خود به بررسی پرونده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرداخت. یک دیپلمات غربی به ایندیپندنت فارسی‌ گفت انتظار نمی‌رود در این نشست بیانیه‌ای علیه جمهوری اسلامی صادر شود. آمریکا و کشورهای غربی در اظهارات خود در نشست شورا از حکومت ایران خواستند با آژانس همکاری کند و تاکید کردند که رفع برخی نگرانی‌های اخیر آژانس به معنای پایان تحقیق در مورد موضوع‌های دیگر نیست.

نماینده اتحادیه اروپا در شورا تاکید کرد اگر ایران تا جلسه بعدی شورای حکام «اقدام‌های ضروری و فوری» را که در بیانیه مشترک ماه مارس و قطعنامه نوامبر ۲۰۲۲ بر آن تاکید شده است اجرا نکند،‌ شورا باید به اقدام‌های دیگری دست بزند. البته اروپایی‌ها در ماه مارس نیز دقیقا به همین شکل و با همین کلمات ایران را تهدید کرده بودند.

آمریکا در اظهارات خود از رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، و تیم پادمانی آن برای «تعهد و برخورد حرفه‌ای»‌ در موضوع ایران تشکر کرد و افزود:‌ «ما بار دیگر با نگرانی جدی توجه‌ها را به نتیجه‌گیری مدیرکل جلب می‌کنیم: اقدام‌های ایران در قابلیت آژانس برای اینکه تضمین دهد ماهیت برنامه هسته‌ای آن کشور صلح‌آمیز است تردید ایجاد کرده است. ما از ایران می‌خواهیم در همکاری کامل با آژانس دست به اقدام‌هایی که در بیانیه مشترک ماه مارس آمده است بزند و منتظر گزارش‌های بعدی مدیرکل در این مورد هستیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آژانس اخیرا اعلام کرد که در مورد دو مکان از چهار مکان مظنون به فعالیت هسته‌ای در ایران سوالی ندارد. نماینده آمریکا با اشاره به این امر گفت: «برخلاف آنچه برخی به‌طور نادقیق ادعا کرده‌اند، این به معنای بسته شدن آن پرونده‌ها نیست. اطلاعات یا شرایط جدید می‌تواند باعث پیش آمدن سوال‌های بعدی شود.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته تاکید کردند ایران فقط در صورتی وارد هرگونه توافق هسته‌ای جدید با آمریکا می‌شود که آژانس پرونده مربوط به این مکان‌های هسته‌ای را مختومه اعلام کند.

روزنامه هاآرتص اسرائیل در روز جمعه نوشت به باور اسرائیل، امکان دارد طی «چند هفته آینده» توافق هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و دولت فدرال آمریکا به دست بیاید. به گزارش این روزنامه اسرائیلی، در متن پیشنهادی این توافق، در مرحله اول ایران غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا را متوقف می‌کند و در عوض، حدود ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های تهران در کره جنوبی، عراق، و صندوق بین‌المللی پول آزاد خواهد شد.