زن جوان پاکستانی که می‌خواست با مرد دلخواهش عروسی کند، آتش زده شد

اعضای خانواده این زن جوان می‌گویند او آبروی خانواده را برده و مستحق این سرنوشت است

پلیس در حال گشت‌زنی در شهر کراچی پاکستان-ASIF HASSAN

اعضای خانواده‌ یک زن جوان پاکستانی ساکن منطقه گرمهاراجا در پنجاب که می‌خواست با مرد دلخواهش عروسی کند، او را آتش زدند و کشتند.

جیو نیوز، رسانه پاکستانی، در گزارشی به نقل از طارق محبوب، یک فرمانده پلیس در پنجاب، نوشت که پلیس شش عضو خانواده این زن جوان را در روز شنبه ۶ خرداد بازداشت کرده است. این زن جوان روز جمعه، پس از بازگشت از ملاقات مردی که می‌خواست با او عروسی کند، به قتل رسید.

رجب‌علی، پدر قربانی، جابر و امیر، برادران، و کوثر، سمیرا و آسیه، خواهران قربانی در بازداشت پلیس‌اند. پلیس پنجاب تایید می‌کند که این زن جوان که حدود ۲۰ سال سن داشت، به دلایل «ناموسی» کشته شده است. به گفته پلیس، این زن برای ملاقات با مردی که می‌خواست با او عروسی کند، از خانه بیرون رفته بود، اما در بازگشت، پدر، برادران و خواهرانش او را پس از ضرب‌وجرح، با ریختن نفت، به آتش کشیدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 این زن جوان لحظاتی پس از به آتش کشیده شدن به بیمارستان منتقل شد، اما به دلیل شدت جراحات و سوختگی عمیق، در بیمارستان جان باخت. او پیش از مرگ و در آخرین کلمات خود به پلیس گفت که پدر، برادران و خواهرانش او را آتش زد‌ه‌اند.

محمد اعظم، افسر تحقیقات پلیس پنجاب، گفت که مظنونان دستگیرشده از کرده خود پشیمان نیستند و می‌گویند این دختر آبروی خانواده را برده و مستحق این سرنوشت بود.

 پلیس در پنجاب در تلاش است بقیه افراد مرتبط با این قتل را نیز بازداشت کند.

قتل‌های ناموسی در پاکستان همواره یکی از مواردی‌اند که فعالان حقوق بشر از افزایش آن ابراز نگرانی کرده‌اند. بر اساس گزارش‌های کمیسیون حقوق بشر پاکستان، در سال ۲۰۲۱ ، تعداد ۴۷۰ مورد قتل ناموسی در پاکستان اتفاق افتاد اما فعالان حقوق بشر در پاکستان می‌گویند ارقام واقعی قتل‌های ناموسی خیلی بیشتر از ارقام رسمی است. به باور این فعالان، در پاکستان سالانه حدود هزار زن به دلیل مسائل ناموسی کشته می‌شوند.

بیشتر قتل‌های ناموسی در پاکستان در روستاها و شهرهای دوردست اتفاق می‌افتد و در مواردی پلیس هم توان دخالت ندارد. حتی در مورد برخی قتل‌های ناموسی، شوراهای محلی تصمیم می‌گیرند و از تحویل پرونده به محاکم دولتی جلوگیری می‌شود.

در سال‌های اخیر و با گسترش استفاده از رسانه‌های اجتماعی، انتشار عکس و ویدیوهایی از دختران جوان در فضای مجازی نیز به قتل‌های ناموسی منجر شده است. در مه ۲۰۲۰، دو دختر جوان در وزیرستان پاکستان پس از آنکه ویدیویی از آنان در حال بوسیدن یک مرد در فیس‌بوک منتشر شد، به دست پسرعموهای خود به قتل رسیدند.

بیشتر از جهان