مریخ در گذشته یک رودخانه خروشان داشت

شواهد مربوط به وجود این رودخانه در جریان بررسی تصاویر ارسال‌شده مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا پیدا شد

به نظر می‌رسد سنگ‌ها و صخره‌های مریخ در اثر جریان این رودخانه شکل‌ گرفته‌اند - Canva

دانشمندان شواهدی از وجود یک رودخانه عظیم در مریخ یافته‌اند که به گفته آن‌ها در گذشته در این سیاره جریان داشته است.

به گزارش وب‌سایت سان، محققان می‌گویند به نظر می‌رسد سنگ‌ها و صخره‌های مریخ در اثر جریان این رودخانه شکل‌ گرفته‌اند و دانشمندان اینک در حال تحقیق در این زمینه‌اند که این رودخانه چگونه بوده است.

شواهد مربوط به وجود این رودخانه در گذشته مریخ در جریان بررسی تصاویر ارسال‌شده مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا پیدا شد. لیبی ایوز، از ناسا، می‌گوید به نظر می‌رسد این «رودخانه‌ای با قدرت زیاد» بوده که در این منطقه جریان داشته است.

او می‌افزاید: «نگاه کردن به سنگ‌های سیاره‌ای دیگر و دیدن فرایندهایی بسیار آشنا، حیرت‌‌انگیز بود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یکی از اهداف مهم ماموریت فضایی پرسوریرنس یافتن پاسخ برای پرسش‌های اختر زیست‌شناسی است. از جمله این اهداف می‌توان به جست‌وجوی نشانه‌های حیات باستانی میکروبی روی این سیاره اشاره کرد.

این مریخ‌نورد که ۴۷۱ میلیون کیلومتر پیمود تا به مریخ برسد، در جریان ماموریت خود، ویژگی‌های ژئولوژیک سیاره سرخ و همچنین گذشته اقلیمی آن را مشخص خواهد کرد. این ماموریت همچنین راه را برای کاوش انسان روی سطح این سیاره هموار می‌کند. مراحل عملیات فضاپیمای پرسوریرنس را آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا ساخته و طراحی کرده است.

مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا حدود دو سال پیش در سنگ‌های دهانه جزرو مریخ «مولکول‌های آلی» پیدا کرد. دانشمندان در آن زمان گفتند که این مسئله لزوما به معنای آن نیست که زمانی حیات روی مریخ وجود داشته است، زیرا دو فرایند زیستی و غیرزیستی وجود دارند که می‌توانند عامل وجود این مواد آلی باشد.

پاسخ بسیاری از این پرسش‌ها درباره سیاره سرخ با بازگشت نمونه‌هایی که پرسویرنس در لوله‌های آزمایشگاهی گردآوری کرده است، مشخص خواهد شد. این نمونه‌ها سال ۲۰۳۳ به زمین می‌رسند.

بیشتر از علوم