چین به‌دنبال انطباق سامانه‌های هوش مصنوعی خود با «ارزش‌های سوسیالیستی» است

تنظیم‌کننده‌ها در چین می‌خواهند ربات‌های چت هوش مصنوعی از سیاست سانسور حزب کمونیست که در آن انتقاد از رهبران چین یا بحث درباره تاریخ ممنوعه این کشور قدغن است، پیروی کنند

کنفرانس کامپیوتر و هوش مصنوعی در شهر هانگژو چین (نوامبر ۲۰۲۲)- STR/AFP

مجموعه‌ای جدید از قوانین پیشنهادی حزب کمونیست حاکم بر چین سعی دارد ربات‌های چت درحال ظهور در این کشور را که مشابه چت‌جی‌پی‌تی‌اند، سانسور کند و اطمینان یابد که فناوری هوش مصنوعی «ارزش‌های اصلی سوسیالیستی» را منعکس می‌کند.  

ربات چت هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی ساخت شرکت آمریکایی اوپن ای‌آی بلافاصله پس از راه‌اندازی در نوامبر سال گذشته، جهان را درنوردید.

کارشناسان توانایی این ابزار برای پاسخگویی به پرسش‌های کاربر با خروجی‌هایی شبیه به انسان را تحسین کرده‌اند، گواینکه درمورد کاربری‌های بحث‌برانگیز این فناوری نگرانی‌هایی وجود دارد.

پس از مطرح‌شدن چت جی‌پی‌تی، بلافاصله چندین کشور در سراسر جهان، ازجمله چین، به سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های هوش مصنوعی مشابه مشغول شدند.

چنین سامانه‌های هوش مصنوعی مولدی برای تولید محتوایی منحصربه‌فرد مشابه انسان مانند تصاویر و متون، با تجزیه‌وتحلیل حجم عظیمی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند.

مثلا چت جی‌پی‌تی نشان داده که قادر است مطالعه‌های پژوهشی پیچیده دانشگاهی را به زبان ساده خلاصه کند، به سوال‌های منطقی کاربران پاسخ بدهد و درآزمون‌های دانشکده بازرگانی و پزشکی موفق باشد.

غول‌های فناوری چین ازجمله علی‌بابا و بایدو نیز طرح‌هایشان را برای عرضه نسخه‌های خود از چت جی‌پی‌تی اعلام کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

علی‌بابا پیش‌تر در ماه جاری، ربات چت هوش مصنوعی تونگی کیان‌ون (Tongyi Qianwen) را معرفی کرد که قصد دارد آن را در تمام خدمات خود به کار بگیرد.

به‌دنبال این اعلام‌ها ناظران در چین نیز به‌سرعت پیش‌نویس قوانین جدید را برای مدیریت نحوه توسعه چنین ابزارهایی در شرکت‌ها ارائه کردند.

برخی از این قوانین پیشنهادی به منظور اطمینان از این طراحی شده است که داده‌های کاربردی شرکت‌های چینی برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی‌شان موجب تبعیض نژادی، جنسیتی و قومیتی نشود.

تنظیم‌کنندگان همچنین می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که شرکت‌ها مسئولیت قانونی داده‌های کاربردی برای آموزش الگوریتم‌ها را به عهده بگیرند، ازجمله اینکه ربات‌های چت اطلاعات نادرست تولید نکنند.

گزارش جدید نیویورک تایمز فاش کرده است که چین همچنین به دنبال آن است تا مطمئن شود محتوای چنین سیستم‌های هوش مصنوعی با «ارزش‌های اصلی سوسیالیستی» همخوانی دارد و اطلاعاتی ارائه ندهد که موجب تضعیف «قدرت دولتی» یا وحدت ملی ‌شود.

به گزارش نیویورک تایمز، هرچند این قوانین نهایی نشده‌ است، اما نشان می‌دهد که تنظیم‌کننده‌ها می‌خواهند ربات‌های چت هوش مصنوعی از سیاست سانسور حزب کمونیست چین که در آن انتقاد از رهبران چین یا بحث درباره تاریخ ممنوعه این کشور قدغن است، پیروی کنند.

با اینکه شرکت‌های بزرگ فناوری چین مانند بایدو، علی‌بابا، تن‌سنت و بایت‌دنس پیش‌تر مهارت فنی خود را برای ساخت این ربات‌های چت ثابت کرده‌اند، اما محدودیت‌های پیشنهادی ممکن است سرعتشان را برای اجرای تغییرات کند کرده و رقابت‌ با رقبای آمریکایی مانند مایکروسافت، گوگل و اوپن ای‌آی را برای آن‌ها دشوار کند.

© The Independent

بیشتر از تکنولوژی