دیدار شاهزاده رضا پهلوی با شماری از ایرانیان ساکن ایتالیا و الهه توکلیان

شاهزاده رضا پهلوی و بانو یاسمین پهلوی روز پنجشنبه در رم در میان جمعی از ایرانیان ساکن ایتالیا حاضر شدند و به پرسش‌هایشان جواب دادند

شاهزاده رضا پهلوی و بانو یاسمین پهلوی، در دومین روز سفرشان به ایتالیا، در رم در جمع شماری از خبرنگاران و ایرانیان ساکن ایتالیا حضور یافتند و پس از آن با الهه توکلیان، از قربانیان شلیک ماموران جمهوری اسلامی به چشم معترضان، ملاقات کردند. 

شاهزاده رضا پهلوی در این نشست که روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) برگزار شد، به پرسش‌های حاضران پاسخ داد. او ازجمله بر اهمیت پیوند با متخصصان علمی برای دوران گذار از جمهوری اسلامی تاکید کرد و گفت که در راستای این هدف چند سال پیش گروه ققنوس متشکل از کارشناسان و دانشگاهیان ایرانی‌تبار را تاسیس کرده است تا طرح‌ها و برنامه‌های سازنده در زمینه‌های مختلف از محیط‌زیست تا آموزش را برای ایران دموکراتیک تدوین کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شاهزاده رضا پهلوی همچنین ضمن اشاره بر اهمیت اهدافی چون توسعه و آبادانی ایران در دوران سلطنت رضاشاه و محمدرضاشاه پهلوی، پدر و پدربزرگش، گفت که باید با مطالعه گذشته از اشتباهات درس گرفت. 

بانو یاسمین پهلوی نیز بر اهمیت مطالعه تاریخ معاصر ایران و تولید علم و آگاهی در این زمینه تاکید کرد. او گفت که در سال‌های گذشته پرسش‌های خبرنگاران و رسانه‌ها از همسرش همواره رویکردی منفی داشت، اما به‌دلیل فعالیت‌های «ایرانیانی که تصمیم گرفتند تاریخ‌ کشور خود را با صدای خود روایت کنند»، در ماه‌های گذشته این برخورد شکل متفاوتی گرفته است. بانو یاسمین پهلوی پیش‌تر در جریان این سفر در گفت‌وگو با تلویزیون ایتالیایی رای گفته بود که رویایش آزادی برای تمام زنان ایرانی است»‌ و همچنین ابراز امیدواری کرد که فرزندانش روزی به ایران بروند.

آنان پس از این نشست در روز پنجشنبه، با الهه توکلیان ملاقات کردند که از‌‌جمله زنان ایرانی است که در جریان خیزش سراسری مردم ایران علیه حکومت، بر اثر شلیک ماموران سرکوبگر جمهوری اسلامی بینایی یک چشم خود را از دست دادند. 

توکلیان که در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در شهر مشهد هدف شلیک گلوله ماموران قرار گرفت و برای درمان از ایران خارج شد، خود را «شاهد زنده جنایات حکومت اسلامی» نامیده است. 

شاهزاده رضا پهلوی و همسرش روز چهارشنبه وارد رم شدند. شاهزاده رضا پهلوی روز چهارشنبه در پارلمان ایتالیا با شماری از نمایندگان مجلس گفت‌وگو کرد. او در نشست خبری در پارلمان ایتالیا بر لزوم قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت: «روند تغییر در ایران باید شامل آشتی ملی و راهبرد خروج نیز باشد.» 

شاهزاده رضا پهلوی همچنین روز چهارشنبه در نشست «چشم‌انداز سکولار و دموکراتیک برای ایران فردا» در کنار شماری از تحلیل‌گران و کارشناسان و سیاستمداران ایتالیایی شرکت کرده بود. 

شاهزاده رضا پهلوی و بانو یاسمین پهلوی، چند روز پس از بازگشت از سفر تاریخی به اسرائیل، به ایتالیا سفر کردند.