طالبان مانع فعالیت مسئول بخش افغانستان و پاکستان واشنگتن پست شدند

واشنگتن پست گفت که روند شناسایی رئیس جدید دفتر افغانستان را آغاز کرده‌اند

سوزانا بیش از سه سال به‌عنوان رئیس دفتر واشنگتن پست در افغانستان و پاکستان کار کرد-JIM WATSON / AFP

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) اعلام کرد که طالبان سوزانا جورج، مسئول دفتر این روزنامه در افغانستان و پاکستان را از گزارش‌دهی از داخل افغانستان منع کردند. 

در بیانیه سالی بازبی، سردبیر اجرایی این روزنامه آمده است: «در چند ماه گذشته، واشنگتن پست به شدت به این تصمیم اعتراض کرده و گفته است که ما هیچ توجیهی برای این اقدام نمی‌بینیم، اما مقام‌های افغان [طالبان] اعلام کردند که این اقدام نهایی است.» 

در این بیانیه آمده است که سوزانا بیش از سه سال به‌عنوان رئیس دفتر واشنگتن پست در افغانستان و پاکستان کار کرد و پوشش «شجاعانه» در مورد تسلط طالبان در اوت ۲۰۲۱ انجام داده است.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این بیانیه ذکر شده است: «ما متعهد هستیم که ارائه پوشش میدانی از افغانستان بخش حیاتی از تعهد روزنامه‌نگاری ما برای بررسی طولانی‌ترین جنگ آمریکاست.» 

واشنگتن پست گفت که طالبان پس از آخرین سفر سوزانا در نوامبر ۲۰۲۱، به چند خبرنگار دیگر این روزنامه اجازه دادند از داخل این کشور گزارش تهیه کنند.  

در بیاینه این روزنامه آمده است: «ما معتقدیم که سوزانا به ناحق ممنوع الفعالیت شده است. ما تصمیم گرفتیم او اواخر امسال به کار گزارشگری دیگری بپردازد.» 

واشنگتن پست گفت که روند شناسایی رئیس جدید دفتر افغانستان را آغاز کرده‌اند و امیدوارند که مقام‌های طالبان به تعهداتشان مبنی بر اجازه دادن به خبرنگاران این روزنامه برای تهیه گزارش از داخل افغانستان عمل کنند.

واشنگتن پست برای نخستین‌بار درسال ۲۰۰۱ با حضور نیروهای ائتلاف جهانی به رهبری ایالات متحده آمریکا در افغانستان دفترش را در کابل افتتاح کرد. 

طالبان فضای سرکوب و اختناق را در رسانه‌های افغانستان ایجاد کرده‌اند و با تسلط طالبان بر افغانستان بیشتر رسانه‌های خارجی دفاترشان را تعطیل کردند و خبرنگاران را از این کشور خارج کردند.

طالبان کنترل شدید بر گردش اطلاعات دارند و به همین دلیل خبرنگاران و رسانه‌ها نمی‌توانند که ازنحوه حکومتداری طالبان انتقاد کنند.  

طالبان روند بازداشت خبرنگاران در افغانستان را هم دنبال می‌کنند. هم اکنون مرتضی بهبودی بهبودی، خبرنگار افغان - فرانسوی در زندان طالبان به سر می‌برد. شمار زیادی از اهالی رسانه از ترس حاکمیت طالبان کشور را ترک کرده‌اند و شماری هم در تلاش برای پناهندگی‌اند. 

بیشتر از جهان