عربستان سعودی جزئیات مذاکرات صنعا با حوثی‌ها را اعلام کرد

وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد سفیر این کشور پنج روز در صنعا مذاکرات داشته است

دیدار مهدی المشاط (چپ)، رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌ها، با محمد الجابر، سفیر عربستان، در صنعا پایتخت یمن- Saba News Agency /Handout via REUTERS

وزارت خارجه عربستان سعودی روز شنبه، ۲۶ فروردین‌ماه، در بیانیه‌‌ای از حضور هیئت سعودی در صنعا در چند روز گذشته خبر داد. 

براساس این بیانیه، هیئت سعودی به ریاست محمد آل‌جابر، سفیر این کشور در یمن، از ۸ تا ۱۳ آوریل در صنعا بوده است تا با حوثی‌ها مذاکره کند. صنعا، پایتخت یمن، از سال ۲۰۱۴ در اختیار حوثی‌ها، گروه شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی، بوده است. دولت قانونی یمن که ریاض و بیشتر کشورهای جهان آن را به رسمیت می‌شناسند، در بندر عدن، در جنوب آن کشور، مستقر است. 

بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که سفر محمد آل‌جابر به صنعا در تداوم ابتکارات ریاض در دو سال گذشته و آتش‌بسی بوده که سازمان ملل متحد سال گذشته اعلام کرد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این بیانیه آمده است:‌ «جلسات در صنعا شامل مذاکرات عمیق درباره شماری از مسائل مربوط به اوضاع بشردوستانه می‌شدند: ازجمله آزادی تمامی اسرای جنگی، رسیدن به آتش‌بس و یافتن راه‌حل سیاسی جامع در یمن.» 

وزارت خارجه سعودی در پایان افزود: «این مذاکرات شفاف، مثبت و سازنده بودند. با توجه به نیاز به مذاکرات بیشتر، تماس‌ها به‌زودی ازسر گرفته خواهند شد. هدف ما رسیدن به راه‌حل سیاسی جامع و پایدار در یمن است که مورد پذیرش تمام طرف‌های یمنی باشد.» 

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز شنبه اعلام کرد پروازی حامل برخی زندانیان حوثی، عربستان سعودی را به مقصد یمن ترک کرده است. طی این روز طرف مقابل نیز برخی زندانیان سعودی را آزاد کرد. این بخشی از روند آزادی نزدیک به ۹۰۰ اسیر و زندانی است که چند روز ادامه خواهد داشت. در روز چهارشنبه نیز ۳۱۸ زندانی با چهار پرواز بین عدن و صنعا جابه‌جا شدند تا بتوانند عید فطر را نزد خانواده‌های خود بگذرانند. 

روز شنبه دقایقی پیش از ساعت ۹ صبح به وقت محلی، پروازی از شهر ابها در جنوب عربستان سعودی به‌سمت صنعا حرکت کرد. بنابر اعلام صلیب سرخ، ۱۲۰ زندانی حوثی سرنشین در این پرواز بودند. زندانیان حوثی پس از رسیدن به صنعا در باند فرودگاه بین‌المللی با خبرنگاران صحبت کردند و از خوشحالی خود از آزادی گفتند. 

طی روز شنبه قرار است شانزده شهروند سعودی و سه شهروند سودانی نیز از صنعا به ریاض منتقل شوند. سودان بخشی از ائتلاف عربی تحت حمایت ریاض بود که برای مقابله با حوثی‌ها و دفاع از دولت قانونی یمن وارد جنگ داخلی در این کشور شدند.

بیشتر از جهان