پلمب ده‌‌ها مرکز گردشگری و رستوران‌ در خوزستان، اصفهان و مازندران؛ مجموعه کاشان مال هم پلمب شد

دادستان کاشان دلیل پلمب مجموعه سه طبقه کاشان مال را «رعایت نشدن حجاب و شئونات اسلامی از طرف مراجعان و کارکنان» اعلام کرد

در ادامه پلمب اماکن تجاری، گردشگری و کافه‌ها و رستوران‌ها در سراسر کشور، روز شنبه نیز تعداد دیگری از مکان‌های تجاری و گردشگری در شهرهای مختلف پلمب شدند از جمله دادستان کاشان از پلمب «مجموعه کاشان مال» این شهر به اتهام «رعایت نشدن حجاب و شئونات اسلامی از طرف مراجعان و کارکنان» و دادستان دزفول نیز از پلمب یکی از اماکن گردشگری این شهر به‌دلیل انتشار ویدیویی از رقص مردم خبر دادند. در شهر آبادان، ستاد امر به معروف و نهی از منکر این شهر به‌طور مستقیم اقدام به پلمب اماکن عمومی کرده و اعلام کرد که سه کافه در این شهر به اتهام «رعایت نکردن شئونات اسلامی، مراسم‌های مختلط، رقص و موسیقی ناهنجار زنده» پلمب شده‌اند.

جواد نوری، دادستان کاشان، روز شنبه ۱۲ فروردین، گفت: «مجموعه کاشان مال به‌دلیل رعایت نشدن حجاب و شئونات اسلامی از سوی مراجعان و بعضا کارکنان از روز جمعه یازدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۲ پلمب و تعطیل شده است.»

دادستان کاشان افزود که بررسی‌های میدانی صورت‌گرفته و همچنین گزارش‌ها و مستندات ارسالی بیانگر این بود که بسیاری از مراجعان و گاهی کارکنان مجموعه کاشان مال، حجاب اسلامی و شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کردند و از سه ماه پیش تاکنون، تذکراتی از طرف فرماندهی انتظامی، اتاق اصناف و ستاد امر به معروف و نهی از منکر به مدیران این مجموعه ابلاغ شده بود.

جواد نوری در ادامه گفت که این مجموعه به‌دلیل «رعایت نشدن شئونات اسلامی و رعایت نکردن حجاب تا اطلاع ثانوی به روی شهروندان و گردشگران بسته است».

مجتمع کاشان مال با داشتن پاساژ و سه طبقه تجاری و یک هتل ۵ ستاره و بخش‌های فروشگاهی، پردیس سینمایی و شهربازی از جمله مراکز برزگ تجاری، گردشگری و تفریحی شهر کاشان است.

دادستان کاشان چند روز پیش از آغاز تعطیلات نوروزی، هتل سرای عامری‌ها را نیز به‌دلیل رعایت نکردن حجاب پلمب کرده بود.

دادستان کاشان همچنین از پلمب دست‌کم ۴۰ واحد گردشگری، کافه، رستوران و مغازه دیگر در این شهر خبر داد و گفت ده‌ها واحد صنفی در کاشان «به‌دلیل رعایت نکردن حجاب مشتریان»، از طرف ارگان‌های مربوطه تذکرات شفاهی و کتبی دریافت کرده‌اند و ۴۰ واحد صنفی نیز پلمب شده است.

هم‌زمان، مهدی آماده، دادستان دزفول، نیز اعلام کرد که بعد از انتشار ویدیو رقص گردشگران در «منطقه دریاچه سد دز واقع در بخش شهیون شهرستان دزفول»، این مکان گردشگری دزفول به‌دلیل «رعایت نکردن شئونات اسلامی و حجاب» پلمب شده است.

دادستان دزفول گفت که با وجود تاکید‌های صورت گرفته مبنی بر «کنترل اماکن و رعایت حجاب» در این مکان تفریحی و گردشگری، «علاوه بر رعایت نشدن حجاب، رقص زنان بی‌حجاب» نیز انجام شده بود.

مهدی آماده افزود که پس از انتشار فیلم «رقص و هنجارشکنی برخی گردشگران در دزفول» یک نفر دستگیر و اقدام‌های لازم برای بازداشت دیگر افراد دخیل دیگر در این موضوع نیز انجام خواهد شد.

هم‌زمان، امام جمعه دزفول نیز با تاکید بر اینکه «حجاب خاکریز فرهنگی نظام و خط قرمز» است، گفت: «کشف حجاب، بی‌حجابی و ترویج اباحه‌گری موجب رنجش جامعه است و همه در این زمینه مسئول هستند.»

از سوی دیگر، در شهر آبادان، ستاد امر به معروف و نهی از منکر به‌طور مستقیم به پلمب واحدهای صنفی و تجاری و گردشگری ورود کرده است. این ستاد اعلام کرد که طی روزهای جمعه و شنبه، کافه رستوران آوریل، یک غرفه در باغ مقیطیه و کافه رستوران سی یل شهر آبادان را به اتهام رعایت نکردن حجاب و «برگزاری مراسمات مختلط، رقص و موسیقی ناهنجار زنده» با کمک نیروهای اماکن پلمب کرده است.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر آبادان تهدید کرد که به برخورد با افراد و واحدهای صنفی که حجاب و شئونات اسلامی را رعایت نکنند، ادامه خواهد داد.

در استان اصفهان نیز، اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری این استان، از بازداشت تعدادی از کارکنان یک مرکز گردشگری شهرستان ورزنه به‌دلیل ممانعت از فعالیت نیروهای امر به معروف و نهی از منکر خبر داد و گفت: «در یکی از مراکز گردشگری ورزنه، آمران به معروف در حال ایفای وظیفه بودند که برخی از افراد فعال در این مرکز برای آن‌ها ایجاد مزاحمت و از ماموریتشان جلوگیری کردند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس کل دادگستری اصفهان افزود: «بعد از اینکه آمران به معروف، این مرکز گردشگری را ترک کردند، کارکنان این مرکز گردشگری، آن‌ها را تعقیب و در شهر ورزنه اقدام به ضرب و شتم این آمران کردند.»

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت که پس از وقوع این درگیری، دستور بازداشت «عاملان ضرب و شتم آمران به معروف» صادر شد و ۵ نفر در ورزنه بازداشت شدند.

در استان مازندران نیز محمد باقرزاده، رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی انتظامی این استان، از پلمب ۵۰ واحد صنفی خبر داد و گفت که این واحدها به‌دلیل رعایت نکردن حجاب و به منظور حفظ حرمت ماه رمضان پلمب شده‌اند.

دور جدید برخوردهای فیزیکی و خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی از جمله نیروهای امر به معروف، بسیج و نیروهای انتظامی با زنان به‌دلیل سرباز زدن از حجاب اجباری، در آستانه نوروز آغاز شده است و در جریان آن، علاوه بر موارد متعددی از حمله و ضرب و جرح زنان، صدها واحد صنفی، مراکز گردشگری و تفریحی و اماکن تاریخی پلمب شده‌اند.

این اقدام‌های دستگاه‌های جمهوری اسلامی در حالی است که از شهریور سال ۱۴۰۱ پس از کشته شدن مهسا امینی حین بازداشت به دست گشت ارشاد، گسترده‌ترین اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی شکل گرفت که تاکنون با وجود سرکوب گسترده تداوم داشته است.