وزیران خارجه عربستان و جمهوری اسلامی ایران در ماه رمضان دیدار می‌کنند

شاهزاده فیصل بن فرحان و امیرعبداللهیان برای دومین بار در چند روز اخیر تلفنی گفت‌و‌گو کردند

شاهزاده فیصل بن فرحان (سمت راست) و امیرعبداللهیان-با استفاده از AFP

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برای دیدار در ماه رمضان توافق کردند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی بامداد دوشنبه گزارش داد که دو طرف برای دومین بار در چند روز اخیر تلفنی گفت‌و‌گو کردند و قرار شد در ماه جاری دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، وزرای خارجه عربستان و جمهوری اسلامی ایران در جریان این گفت‌و‌گوی تلفنی در خصوص طیفی از موضوعات مشترک براساس توافقی که در چین انجام شد، صبحت کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران اخیرا اعلام کردند که روابط دیپلماتیک را پس از هفت سال از سرمی‌گیرند و بازه زمانی دو ماهه برای این اقدام تعیین شده است. عربستان سعودی پس از حمله به سفارت و کنسولگری‌اش در ایران، سفیر خود را فراخواند و روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را قطع کرد. شمار دیگری از کشورهای عربی شامل بحرین نیز از الگوی عربستان سعودی پیروی کردند.

مذاکرات عربستان سعودی و جمهوری اسلامی برای ازسرگیری روابط در دو سال گذشته به‌طور پراکنده ادامه داشت و در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ خبر توافق اعلام شد.

چین که با ایران و عربستان روابط خوبی دارد و شریک تجاری هر دو به‌شمار می‌رود در شکل‌گیری توافق بین تهران و ریاض نقش کلیدی داشت.

خبر دیدار وزیران خارجه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی در ماه رمضان در حالی منتشر می‌شود که اخیرا تنش‌ها بین ایران و آمریکا در سوریه افزایش یافته است.

بسیاری امیدوارند که توافق تهران و ریاض به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر شود و صلح در یمن فوری‌ترین نتیجه آن باشد.

بیشتر از جهان