کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن به وزارت خارجه بریتانیا احضار شد

وزیر خارجه بریتانیا گفت که لندن تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران را علیه روزنامه‌نگاران تحمل نمی‌کند

دولت بریتانیا روز دوشنبه، اول اسفند (۲۰ فوریه)، اعلام کرد که ارشدترین مقام دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در لندن را فراخوانده است. 

دولت بریتانیا گفت که دلیل احضار مهدی حسینی متین، کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن، به وزارت خارجه آن کشور، درباره «تهدیدهای جدی علیه روزنامه‌نگاران مقیم بریتانیا است».

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در توییتی نوشت: «دیپلمات ارشد ایران را فراخواندم تا تصریح کنم که ما در بریتانیا تهدید روزنامه‌نگاران را تحمل نمی‌کنیم.» او ضمن اشاره به اقدام لندن در تحریم عوامل سرکوب و کشتار مردم در ایران، نوشت: «تهدیدهای ایران بی‌پاسخ نخواند ماند.»

کلورلی همچنین در بیانیه‌ای گفت: «تداوم تهدیدهای رژیم ایران علیه جان روزنامه‌نگاران مستقر در بریتانیا مرا منزجر کرده است و امروز نماینده آنان را احضار کردم تا تصریح کنم که این رفتار تحمل نخواهد شد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این اقدام دولت بریتانیا، در پی افزایش تهدیدهای امنیتی علیه کارکنان تلویزیون ایران اینترنشنال است. این شبکه تلویزیونی پیش‌تر، روز شنبه، ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن)، اعلام کرد که بنا به توصیه پلیس بریتانیا، موقتا فعالیت‌هایش را در لندن تعلیق می‌کند و پخش ۲۴ ساعته برنامه‌هایش را از دفتر این نهاد در شهر واشنگتن پی می‌گیرد. 

تعطیلی موقت فعالیت‌های ایران اینترنشنال در لندن، در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب وسیعی داشت و بسیاری از کنشگران، از دولت و پلیس بریتانیا خواستند تا در برابر تهدیدهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران قاطع‌تر عمل کند. 

وزارت کشور بریتانیا تهدیدهای امنیتی علیه روزنامه‌نگاران فارسی‌زبان در لندن را حمله به آزادی‌های به رسمیت شناخته‌شده در این کشور، و تلاش برای تضعیف حاکمیت آن توصیف کرد. 

پلیس ضدتروریسم بریتانیا قبلا درباره یک تهدید جدی، فوری و مشخص علیه کارکنان و ساختمان این رسانه در لندن، به آن هشدار داده و توصیه کرده بود که عملیات خبررسانی خود را به مکانی امن‌تر در بریتانیا منتقل کنند. 

روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران همواره در معرض آزارها و تهدیدهای عوامل منتسب به جمهوری اسلامی ایران‌ قرار دارند و شماری از آنان در طول سال‌های اخیر افشا کرده‌اند که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، خانواده‌ها و بستگان آنان را در داخل ایران تحت‌فشار گذاشته‌اند.