برگزاری چهلم محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، زیر سایه سنگین پلیس

گروه‌هایی از مردم ایران در روز و شب ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ به خیابان‌ آمدند تا یاد محمد حسینی و محمدمهدی کرمی را زنده نگه دارند

هم‌زمان با چهلمین روز اجرای حکم اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی، دو تن از زندانیان سیاسی بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌ها، بار دیگر خیابان‌های تهران و شمار دیگری از شهرهای ایران، شاهد شکل‌گیری اعتراض‌های ضد حکومتی و سردادن شعار علیه نظام جمهوری اسلامی بود.

بر اساس عکس‌ها، ویدیوها و گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، از نخستین ساعت‌های عصر روز پنجشنبه ۲۷ بهمن، تجمع‌های اعتراضی در نقاط مختلف تهران، ازجمله در بازار بزرگ، هفت‌حوض، فلکه اول و دوم صادقیه، بلوار فردوس، ستارخان، تهرانپارس، میرداماد و شهرک اکباتان تشکیل شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد اعتراض‌‌های شامگاه پنجشنبه، تنها محدود به تهران نیست و در برخی دیگر از شهرها، ازجمله در اصفهان، شیراز، مشهد، قزوین، کرج، اراک، سنندج نیز تجمع اعتراضی برگزار شده است و معترضان شعارهای مختلفی ازجمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «آزادی، آزادی، آزادی» سر داده‌اند.

معترضان در سنندج با روشن کردن آتش در خیابان‌ها، علیه نظام جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای شعار دادند.

از شهر اهواز نیز ویدئوهایی منتشر شده است که نشان می‌دهد گروهی از معترضان، با روشن کردن آتش، یکی از خیابان‌های مرکزی شهر را بسته‌اند و رانندگان نیز با به صدا درآوردن بوق خودروهای خود معترضان را همراهی می‌کنند.

در رسانه‌های اجتماعی هم شمار زیادی از کاربران با انتشار تصاویری از محمد مهدی کرمی و محمد حسینی و روشن کردن شمع، یاد این دو زندانی سیاسی اعدام شده را گرامی داشتند.

شکل‌گیری دوباره اعتراض‌های ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران در حالی است که طی هفته‌های گذشته دستگاه‌های تبلیغاتی نظام جمهوری اسلامی مدعی پایان اعتراض‌های سراسری بودند و از شب پیش هم شمار زیادی از نیروهای سرکوبگر و ماموران یگان ویژه در میدان‌ها، خیابان‌ها و مناطق مختلف شهرها مستقر بودند.

بر اساس جدیدترین ویدئوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی به‌منظور رودرویی احتمالی با جمعیت معترضان حضوری چشمگیر در برخی شهرهای بزرگ داشتند. به‌عنوان مثال در یکی از ویدئوهای مربوط به شامگاه پنجشنبه در خیابانِ انقلاب تهران، که به‌صورت مخفیانه فیلمبرداری شده است، شمار زیادی از نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی در خیابان دیده می‌شود. 

در یکی دیگر از مجموعه عکس‌های مربوط به وقایع ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ در ایران، خودروهای متعلق به نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی دیده می‌شود که در محوطه یک مدرسه در محله سعادت آباد، واقع در تهران، کمین کرده‌اند.

همزمان با به‌روزرسانی این گزارش، حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» نیز ویدئویی از تجمع اعتراضی گروهی از مردم ساکن رشت منتشر کرد که، به نیت بزرگداشت چهلم محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، در شامگاه پنجشنبه به خیابان آمده بودند. معترضانی که تصویرشان در این ویدئو ثبت شده است، ضمن راهپیمایی در پیاده‌روی یکی از خیابان‌های شهر رشت، شعارِ «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند.