حکم زندان رضا شهابی و حسن سعیدی، فعالان کارگری، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

فعالان کارگری: سرکوب، زندان و دادگاه‌های فرمایشی دیگر اثر ندارند

حمایت کارگران ترکیه از رضا شهابی و کارگران محبوس در ایران‌ــ سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه

دادگاه تجدیدنظر حکم رضا شهابی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، و حسن سعیدی، از اعضای این سندیکا، را که در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری، دو سال تبعید و ممنوعیت عضویت در احزاب و فعالیت در رسانه‌های اجتماعی محکوم شده بودند، تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، رضا شهابی و حسن سعیدی به «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» متهم شده‌اند.

رضا شهابی ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ با هجوم ماموران امنیتی، در منزلش بازداشت و سپس به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه در بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای، درباره وخامت وضعیت جسمانی این فعال کارگری در زندان ابراز نگرانی کرده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس این گزارش، رضا شهابی ۵ آذر در پی درد شدید به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد و با وجود اینکه پزشک متخصص اعلام کرد به جراحی اورژانسی نیاز دارد، با همان حال وخیم به زندان بازگردانده شد.

شماری از اعضای سندیکای کارگری حمل‌ونقل ترکیه (TÜMTİS) روز یکم دی‌ ۱۴۰۱، در حمایت از رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری زندانی در ایران مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول تجمع اعتراضی برگزار کردند.

حسن سعیدی هم ۲۸ اردیبهشت در منزلش دستگیر شد و ماموران ضمن بازداشت او و تفتیش کامل محل سکونتش، تمامی وسایل ارتباطی این فعال کارگری و خانواده‌اش را ضبط کردند و با خود بردند.

ماموران انتظامی و امنیتی روز شنبه ۱۹ آذرماه امیرحسین سعیدی، فرزند این فعال کارگری، را نیز به دلیل حضور در تجمع‌های اعتراضی خیابان ستارخان دستگیر کردند. امیرحسین که دانشجوی دانشگاه تهران است، پس از آزادی‌ خبر داد که ماموران او و دیگر بازداشتی‌ها را به‌شدت کتک زده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در بیانیه‌ای به تایید احکام رضا شهابی و حسن سعیدی در دادگاه تجدیدنظر واکنش نشان داد و اعلام کرد که این دو فعال کارگری در «بیدادگاه بدوی» و بدون حضورشان با اتهام‌های کلیشه‌ای فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده‌اند. در این بیانیه که روز پنجشنبه ۲۲ دی‌ماه منتشر شد، آمده است: «تایید احکام ظالمانه شش سال حبس تعزیری، دو سال تبعید و ممنوعیت فعالیت کارگران زندانی موجب خشم و انزجار هرچه بیشتر خانواده‌های آنان و دیگر کارگران شده است.»

این تشکل کارگری برگزاری دادگاه عادلانه تحت حاکمیت ایران را «توهم» خواند و به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد که «سرکوب، زندان، سناریوسازی‌های نخ‌نما و دادگاه‌های فرمایشی دیگر اثر ندارد» و در ادامه تاکید کرد که رضا شهابی و حسن سعیدی باید «فورا و بدون قیدوشرط» آزاد شوند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یکی از معدود تشکل‌های کارگری مستقل از حکومت در ایران است که طی سال‌های اخیر، برخی اعضای آن اخراج و بازداشت‌ شده‌اند.