پلنگ ایرانی وارد اسرائیل شد

این پلنگ از فرانسه آمده و قرار است همسایه «کورش» شود

پلنگ ایرانی رو به انقراض است - AFP

یک پلنگ ایرانی دیگر از فرانسه عازم اسرائیل شد و به باغ وحش سافاری رامات گان در این کشور پیوست. انتقال این پلنگ جدید بخشی از همکاری این باغ وحش با سازمان باغ‌وحش‌های اروپا و هدف از انتقال آن، حفظ این گونه در خطر انقراض و ایجاد کانونی برای تولیدمثل بیشتر است.

پلنگ ایرانی بومی فلات ایران و برخی نواحی همسایه همچون ترکیه، قفقاز، عراق، ترکمنستان و افغانستان است.

در سال ۲۰۱۸ هم یک پلنگ ایرانی به همین باغ وحش آورده شد. در آن زمان یک پژوهشگر ایران‌شناس مقیم اسرائیل کارزاری اینترنتی به راه انداخت و از مردم ایران خواست به نام‌گذاری آن پلنگ کمک کنند. او در نهایت به نام کورش رسید؛ پادشاهی که هم در تاریخ ایران و هم در تاریخ اسرائیل و مردم یهود، جایگاه مهمی دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پلنگ جدید دو ساله است و با پرواز هوایپمایی ال عال اسرائیل از باغ وحش بووال در فرانسه به این کشور آمده است و حالا در منطقه مخصوص خود زندگی می‌کند. او باید به‌زودی با کورش دیدار کند که چهار سال پیش به رامات گان آمد و حالا پنج سال و نیمه است.

روند آشنا کردن کورش و پلنگ جدید قرار است آرام و دشوار باشد. آن‌ها ابتدا در مناطق مجزا از یکدیگر زندگی می‌کنند اما در همسایگی هم خواهند بود و در نتیجه امکان بو کردن همدیگر را خواهند داشت. بعد از آن تلاش خواهد شد تا به هم نزدیک‌تر شوند؛ البته تنها در صورت رضایت طرفین.

روی بارزیلای، رئیس هیئت مدیره باغ وحش رامات گان و معاون شهردار این شهر، گفت: «آمدن هر حیوان جدیدی به باغ وحش برای ما هیجان‌انگیز است. ما به سرمایه‌گذاری برای بهبود وضعیت باغ وحش برای حیوان‌ها ادامه می‌دهیم.»

پلنگ ایرانی رو به انقراض است. بزرگ‌ترین جمعیت موجود آن در ایران زندگی می‌کند؛ البته در برخی کشورهای منطقه قفقاز در شمال ایران (جمهوری‌های گرجستان،‌ ارمنستان و آذربایجان) هم پیدا می‌شود. هدف از پروژه مشترک اروپا و اسرائیل این است که این پلنگ‌ها دوباره بتوانند به حیات وحش راه پیدا کنند. هدف نهایی فرستادن ۲۰۰ پلنگ ایرانی به باغ‌وحش‌های اروپایی و سپس رها کردن بخشی از آن‌ها در حیات وحش است.

پلنگ جدید از ابتدا به زبان انگلیسی و نه فرانسوی تعلیم دید و قرار بود از بدو تولد به اسرائیل بیاید اما فراهم کردن تدارکات کار باعث شد این انتقال دو سال طول بکشد. او قرار است نامی اسرائیلی داشته باشد.