گلوله‌باران کاروان غیرنظامیان اوکراینی ۲۰ کشته به جا گذاشت

بنا بر اعلام اوکراین، نیروهای روسیه رئیس نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را بازداشت کردند و به مکان نامعلومی بردند

این دومین حمله طی دو روز اخیر به کاروان کمک‌های بشردوستانه بوده است‌ـ KATERYNA KLOCHKO / AFP

یک مقام ارشد اوکراینی اعلام کرد که روز شنبه اول اکتبر (۹ مهر)، نیروهای روسیه یک کاروان تخلیه غیرنظامیان در شمال شرق اوکراین را گلوله‌باران کردند که ۲۰ کشته به جا گذاشت.

اقدام روسیه به تشدید بمباران در حالی است که در روزهای گذشته، روسیه به‌طور غیرقانونی بخشی از اوکراین را ضمیمه خاکش کرد. ارتش روسیه روز جمعه نیز در سنگین‌ترین حملاتش طی هفته‌های اخیر، شهرهای اوکراین را با موشک، راکت و پهپادهای انتحاری هدف قرار داد. فقط در یک حمله در مرکز منطقه زاپروژیا، ۳۰ نفر کشته و ۸۸ نفر زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اوله سینیهوبوف، فرماندار خارکیف، با تایید اینکه کاروان تخلیه غیرنظامیان در منطقه کوپیانسی هدف حمله قرار گرفته است، تهاجم به افرادی را که سعی در فرار از منطقه جنگی داشتند، «بی‌رحمی توجیه‌ناپذیر» خواند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیروهای روسیه درباره این حمله که ظاهرا دومین حمله طی دو روز اخیر به کاروان کمک‌های بشردوستانه بوده است، اظهارنظری نکرده‌اند. ارتش روسیه پس از حمله موفق اوکراینی‌ها در ماه گذشته، از بسیاری از مناطق خارکیف عقب‌نشینی کرده است اما به گلوله‌باران منطقه ادامه می‌دهد.

این حمله‌ها در لحظه‌ای مهم در جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، علیه اوکراین رخ می‌دهد. پوتین در مواجهه با ضدحمله اوکراینی‌ها، این هفته تهدیدهای هسته‌ای‌ را افزایش داد و تهاجمی‌ترین و ضدغربی‌ترین الفاظ را به کار برد.

در مقابل حمله‌های لفظی پوتین، زلنسکی روز جمعه یک بار دیگر درخواست رسمی کرد که اوکراین به ناتو بپیوندد و فشار بر متحدان غربی برای کمک به دفاع از کشورش را افزایش داد.

ولودیمیر زلنسکی و ارتش اوکراین گفتند به مبارزه برای آزادسازی مناطق الحاق‌شده به روسیه و سایر مناطق تحت اشغال روسیه ادامه می‌دهند. مقام‌های اوکراینی روز شنبه گفتند که نیروهای آن‌ها هزاران نیروی روسیه را در شهر لیمان محاصره کرده‌اند و ابراز امیدواری کردند که این منطقه را تحت کنترل خود درآورند. لیمان یکی از چهار منطقه اشغالی از طرف روسیه است. 

همچنین روز شنبه، شرکت انرژی هسته‌ای اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه رئیس بزرگ‌‌‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را بازداشت کرده‌‌اند و به مکان نامعلومی برده‌اند. به نظر می‌رسد که این اقدام تلاشی برای تضمین تسلط مسکو بر قلمرو تازه الحاق‌شده است.

به گفته مقام‌های اوکراین، نیروهای روسیه، ایهور موراشوف، مدیر نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، را دستگیر کردند. این اتفاق تنها چند ساعت پس از آن رخ داد که پوتین فرمان الحاق مناطق اشغالی اوکراین به خاک روسیه را امضا کرد. یکی از مناطق تحت کنترل مسکو، منطقه اطراف نیروگاه هسته‌ای است.

روسیه این بازداشت را تایید نکرده است. با این حال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که کارکنانی در این نیروگاه دارد، اعلام کرد از دستگیری موراشوف آگاه است و با مقام‌های روسیه برای شفاف‌سازی درباره آنچه اتفاق افتاده، تماس گرفته است.

روسیه اکنون مدعی حاکمیت بر ۱۵ درصد خاک اوکراین است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این ادعای مسکو را «بزرگ‌ترین تلاش برای الحاق قلمرو اروپا با زور از زمان جنگ جهانی دوم» خواند.

بیشتر از جهان