پرسپولیس با اسم رمز «دیا دیا»

شیخ دیاباته، آقای گل سابق لیگ ایران، با پرسپولیس قرارداد بست

شیخ دیاباته خبرسازترین بازیکن نقل‌وانتقالات تابستانی فوتبال ایران شد. او که دو فصل برای تیم استقلال بازی کرد و در فصل نخست حضورش در استقلال، با ۱۹گل زده، کفش طلای فوتبال ایران را برنده شد، پس از یک فصل بازی در الغرافه قطر، به ایران بازگشت و با پرسپولیس قرارداد امضا کرد.

قرارداد با پرسپولیس برای بازیکنی که سابقه بازی در استقلال را دارد، به شکل سنتی یک انتقال پرسروصدا محسوب می‌شود.

این مهاجم ۳۴ ساله اهل مالی با پرسپولیس قراردادی یک ساله بسته است و می‌تواند زوج یورگن لوکادیا باشد یا کنار عبدی و پاکدل بازی کند. هواداران پرسپولیس با وام گرفتن از نام دیاباته و لوکادیا، برای خط حمله تیم خود، اسم رمز «دیا دیا» را انتخاب کرده‌اند.

دیاباته دو فصل برای استقلال بازی کرد و در فصل اول حضورش، عملکردی تحسین‌برانگیز داشت؛ اما در فصل دوم، مصدوم شد و کمی بی‌نظم بود. البته محمود فکری و فرهاد مجیدی هم نتوانستند آن‌طور که استراماچونی از او بازی می‌گرفت، از دیاباته در استقلال خوب استفاده کنند. استقلال در فصل گذشته به تمدید قرارداد با او چندان تمایل نداشت و دیاباته با پیشنهاد آندره‌آ استراماچونی، به الغرافه رفت. بازگشت به ایران و بازی برای پرسپولیس انگیزه تازه‌ای برای او است تا بار دیگر بدرخشد.

دیاباته سابقه بازی در تیم‌های متس فرانسه و بنونتو ایتالیا را دارد و همیشه مهاجمی گلزن بوده است. او در تیم الامارات نیز بازی کرد. ۱۶ گلی که او فصل گذشته برای الغرافه زده، پرسپولیس را امیدوار کرده است که دیاباته ۳۴ ساله در لیگ ایران هم پردرخشش ظاهر شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این مهاجم ۱۹۴ سانتی‌متری که با تیم استقلال، سابقه آقای گلی در لیگ ایران را هم در کارنامه دارد، شاید بهترین خرید پرسپولیس و مهم‌‌ترین نقل‌وانتقال تابستانی فوتبال ایران باشد. باشگاه الغرافه به‌زودی رضایت‌نامه او را صادر می‌کند تا بتواند با پیراهن پرسپولیس بازی کند.

دیاباته در استقلال، به‌خصوص وقتی با مهدی قائدی زوجی کم‌نظیر برای این تیم تشکیل داد، بین تماشاگران استقلال به محبوبیت رسید؛ اما حالا باید توجه تماشاگران پرسپولیس را جلب کند. او در این‌ باره گفت: «من یک هوادار نیستم، بلکه یک بازیکنم که هر کجا توپ و زمین باشد، بازی می‌کنم.»

دیاباته پیش‌تر درباره جدایی‌اش از استقلال گفته بود: «به نظر من، باید افرادی را در باشگاه بگذارند که به استقلال فکر می‌کنند تا برای هواداران کاری انجام بدهند. چون تماشاگران هر روز برای انگیزه دادن به بازیکنان حضور دارند. اگر افرادی باشند که به استقلال علاقه‌ای نداشته باشند، نمی‌توانند به این تیم کمکی کنند. من علاقه داشتم در استقلال بمانم ولی مدیران رفتار دیگری داشتند.»

دیاباته ۳۹ بازی ملی انجام داده و برای تیم ملی مالی، ۱۵ گل به ثمر رسانده است. از آخرین گل او برای تیم ملی مالی هفت سال می‌گذرد.

بیشتر از فوتبال