بیماری تب برفکی چیست و آیا انسان‌ها هم به آن مبتلا می‌شوند؟

این ویروس بسیار عفونی است و بیشتر از راه تماس مستقیم با حیوان آلوده منتقل می‌شود

در بین گوسفندان، لنگیدن نشانه اصلی بیماری است - wikimedia

مقام‌های بهداشتی در حال بررسی شیوع مشکوک بیماری تب برفکی‌اند (بیماری پا و دهان) که برای این منظور یک منطقه کنترل ۱۰ کیلومتری را در اطراف خوک‌داری نورفلک (Norfolk) غربی به آن اختصاص داده‌اند.

این محدودیت از جابه‌جایی هرگونه حیوانی به داخل یا خارج از محدوده‌ نزدیک فلتول (Feltwell) کینگز لین که در معرض خطر ابتلا است، جلوگیری می‌کند.

بیماری تب برفکی، که با بیماری رایج دست، پا و دهان در کودکان هیچ ارتباطی ندارد، بر حیوانات سُم‌دار از جمله گاو، گوسفند و خوک اثر می‌گذارد.

در بیانیه‌ای که اداره محیط ‌زیست، غذا و امور روستایی (دفرا) منتشر کرد، آمده است: «به‌دنبال شبهه در مورد بیماری تاولی در خوک‌ها و به‌عنوان اقدامی احتیاطی برای پیشگیری از شیوع بیماری، منطقه‌ کنترل ۱۰ کیلومتری موقتی در اطراف املاکی نزدیک فلتول کینگز لین و نورفلک غربی، در نورفلک اعلام شده است.»

این بیانیه افزوده است: «این املاک تا آزمایش‌های بیشتر در محدودیت‌ باقی می‌مانند.»

زویی دیویس، مدیر منطقه‌ آنگلیای شرقی اتحادیه ملی کشاورزان (NFU) و مدیر عامل پیشین انجمن ملی خوک‌ها، گفت که [ایجاد] منطقه کنترل در این مرحله اقدامی احتیاطی است.

دکتر دیویس گفت: «ما منتظریم، امیدواریم و دعا می‌کنیم که این آن‌ چیزی نباشد که آن‌ها شک دارند.»

در همین حال، یک سخنگوی دفرا (Defra) افزود: «ما در حال حاضر داریم یک مورد مشکوک بیماری تب برفکی در انگلستان را بررسی می‌کنیم.»

«محدودیت‌های جابه‌جایی و منطقه کنترل موقت ۱۰ کیلومتری برای احتیاط در مزرعه نورفولک ایجاد شده است. آزمایش‌های اولیه وجود بیماری را نشان نمی‌دهند، ولی در حال حاضر برای رد کردن کامل آن کار بیشتری در حال انجام است.»

اینجا پرسش و پاسخ‌های کلیدی در مورد این بیماری مطرح می‌شود:

بیماری تب برفکی چیست؟

بیماری تب برفکی یک بیماری احتمالا کشنده و بسیار عفونی است که حیوان‌های سُم‌دار را درگیر می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این بیماری که گاهی بیماری سُم و دهان نامیده می‌شود، از طریق تعدادی از نشانه‌ها، از جمله تب بالا، تاول‌های دهان و لنگیدن، خود را نشان می‌دهد.

شاخص‌های بیماری تب برفکی بین گاو، گوسفند و خوک متفاوت است.

گاوها همراه تاول، احتمالا نشانه‌های تب، لرز، لنگیدن ، جاری شدن بزاق و ملچ‌وملوچ کردن را نشان می‌دهند. طبق اعلام دفرا، این بیماری همچنین باعث می‌شود گاوها شیر کمتری تولید کنند.

به ندرت پیش می‌آید که بر اثر این بیماری گوسفندان دچار تاول‌های دهانی شوند، و تاول‌هایی که هرجایی ظاهر می‌شوند کوچک بوده و به سختی قابل تشخیص‌اند.

در بین گوسفندان، لنگیدن نشانه اصلی بیماری است که می‌تواند به‌طور ناگهانی ایجاد شود و به‌سرعت در گله گسترش یابد. تعداد زیاد مرده‌زایی و بره‌هایی که بلافاصله پس از تولد می‌میرند هم از نشانه‌های شایع‌اند.

بعید است که خوک‌ها نیز دچار تاول‌هایی در دهان شوند که در قسمت بالایی سُم رشد می‌کنند، جایی که پوست و شاخ، به پوزه و زبان می‌چسبند.

بز، آهو و سایر سُم‌داران نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند و آن را به دام منتقل کنند.

بیماری تب برفکی چگونه پخش می‌شود؟

این ویروس بسیار عفونی است و بیشتر از راه تماس مستقیم با حیوان آلوده منتقل می‌شود.

اما دفرا همچنین هشدار می‌دهد که این بیماری می‌تواند به‌طور غیرمستقیم از طریق ابزار، وسایل نقلیه، اشخاص، لباس‌ها، گِل، رختخواب و هر وسیله دیگری که با حیوانات آلوده در تماس بوده است به حیوانات منتقل شود.

این ویروس قبل از آشکار شدن نشانه‌های بیماری، در مایع تاول حیوان‌های بیمار، بزاق، ادرار، پشگل، شیر و بازدم پیدا می‌شود.

آخرین شیوع بزرگ در بریتانیا چه زمانی بوده‌ است؟

همه‌گیری بیماری تب برفکی در سال ۲۰۰۱ تقریبا یک سال طول کشید و بیش از ۸ میلیارد پوند به اقتصاد خسارت وارد کرد. بیش از ۲۰۰۰ مورد در بیشتر مزارع اطراف حومه‌ بریتانیا ثبت شده ‌است.

دست‌کم ۷ میلیون حیوان سلاخی شدند و چندین سال طول کشید تا صنعت گوشت بریتانیا بهبود یابد. گردشگری هم به‌دلیل محدودیت دسترسی به حومه شهر به‌شدت آسیب دید.

شیوع سال ۲۰۰۷ در سوری (Surrey) به کشتار ۶۰۰ راس دام و ممنوعیت سه‌ هفته‌ای صادرات دام منتهی شد.

آیا بیماری تب برفکی می‌تواند انسان را مبتلا کند؟

اگرچه بیماری تب برفکی می‌تواند از حیوان‌ها به انسان منتقل شود، اما این مورد بسیار نادر است.

آخرین نمونه انسانی گزارش‌شده در بریتانیا مربوط به سال ۱۹۶۶ اتفاق بود. این بیماری در انسان، در موارد بسیار نادری که رخ داده، خفیف و کوتاه مدت بوده است و نیازی به درمان پزشکی ندارد.

بیماری تب برفکی بیشتر مواقع با بیماری دست، پا و دهان اشتباه گرفته می‌شود، که یک بیماری رایج دوران کودکی است که می‌تواند بزرگسالان را نیز درگیر کند.

© The Independent