جراحی زیبایی معکوس چشم‌ چیست؟

به نظر می‌رسد چشم‌ گربه‌ای اکنون از مد افتاده است و حالا چشم‌ «گوزنی» در رسانه‌های اجتماعی باب شده‌ است

 تغییر شکل چشم یکی از پرتقاضاترین جراحی‌های سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بوده است-GETTY IMAGES VIA CANVA PRO

جراحی‌های زیبایی هر روز ارزان‌تر و دردسترس‌تر می‌شوند و به همین دلیل تغییر عمده در ظاهر دیگر برای خیلی‌ها آرزویی دست‌نیافتنی نیست. تغییری که خوب یا بد، ممکن است تحت تاثیر یک موج انجام شود و بعد از فروکش کردن آن، شما بمانید و قیافه‌ای که «ازمدافتاده» به نظر می‌رسد. این مسئله باعث شده است برخی از این افراد برای «جراحی معکوس» دست‌به‌دامن پزشکان شوند.

عمل جراحی زیبایی لیفت و کشیدن پوست چشم‌ و ابروها برای داشتن چشم‌های «گربه‌ای» یا «روباهی» مدتی بین ستاره‌های صنعت مد و زیبایی و سرگرمی رایج بود. اغلب از چهره‌های مشهوری مانند کندال جنر و دوجا کت به عنوان الهام‌بخش این ظاهر نام برده می‌شوند. این کار پیش‌تر به جراحی‌هایی سنگین و دردناک نیاز داشت اما بعد، بدون نیاز به جراحی و با استفاده از نخ‌های قابل‌جذب هم امکان‌پذیر شد. با این حال حتی گزینه غیرجراحی نیز خطر آسیب دائمی، درد، کبودی، عفونت و باقی ماندن جای زخم را در پی دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اگر شما در رسانه‌های اجتماعی مانند تیک‌تاک فعال باشید، این ظاهر را بارها دیده‌اید. شایعه‌ای وجود دارد که حرفه مدلینگ بلا حدید پس از همین جراحی آغاز شد؛ هرچند او می‌گوید که لیفت یا کشیدن پوست چشم انجام نداده و از چسب صورت استفاده می‌کند. همچنین گفته می‌شود پشت تغییر ظاهری اخیر آریانا گرانده نیز جراحی لیفت چشم است. طبق گزارش‌ها، این یکی از پرتقاضاترین جراحی‌های سال ۲۰۲۱ و همین‌طور ۲۰۲۲ بوده است.

از نشانه‌های یک چهره طبیعی این است که ابرو درست بالای استخوان قرار گیرد و قوس آن در راستای حفره کره چشم است. وقتی بر اثر تغییر پوست در سالمندی، این ترکیب تغییر می‌کند، برخی در پی اصلاح آن برمی‌آیند.

دکتر الیزابت هاکس، مشاور چشم‌پزشک و جراح چشم، به نسخه بریتانیایی نشریه «ریفاینری۲۹» می‌گوید که این روش در ابتدا به عنوان یک درمان ضدپیری برای لیفت کردن پوست اطراف چشم و پلک‌های بالایی متداول شد. او توضیح می‌دهد: «با این حال، این جراحی در میان افراد جوان‌تری که می‌خواستند ظاهر خود را تغییر دهند و از ظاهر افراد مشهور تقلید کنند، نیز محبوب شد.»

با این حال به نظر می‌رسد چشم‌ گربه‌ای اکنون از مد افتاده است و حالا چشم‌ «گوزنی» در رسانه‌های اجتماعی باب شده‌ است. برای مثال عبارت «چشم‌های گوزنی» در تیک‌تاک ۳۸۸.۳ میلیون پست دارد؛ در حالی که «چشم‌گربه‌ای» یا روباهی  حدود ۳۰۶.۵ میلیون هشتگ دارد.

دکتر هاکس می‌گوید که درخواست‌های معکوس کردن جراحی لیفت با نخ چشم‌گربه‌ای افزایش چشمگیری داشته است؛ اما در حالی که به عنوان مثال، می‌توان خالکوبی را از روی پوست پاک کرد یا از پوشیدن و خرید برخی لباس‌ها به‌سادگی دست برداشت، جراحی لیفت چشم خطرات جدی دارد و می‌تواند جای زخم‌هایی دائمی به جا بگذارد.

یکی از خطرات این جراحی این است که بدن نخ بخیه را پس بزند. بدن اغلب نخ‌ بخیه‌های جذب‌شونده را می‌پذیرد یا تحمل می‌کند اما در مواردی، نخ‌های استفاده‌شده به طور طبیعی در بدن حل نمی‌شوند و بنابراین ممکن است بیماران برای همیشه توده‌هایی دائمی ناشی از جای زخم را زیر پوستشان احساس کنند یا ببینند.

از طرفی، پس زده شدن این نخ‌ها ممکن است عفونت‌های شدید به وجود آورد و برخی بیماران مجبور می‌شوند برای درآوردن این نخ‌ها جراحی‌های بیشتری را تحمل کنند که خود باعث می‌شود جای زخم‌های بیشتری باقی بماند.

بیشتر از مُد و زیبایی