فکر کردن به ژله و غلبه بر ترس از پرواز

«اوج گرفتن: درمان موفقیت‌آمیز برای ترس از پرواز»

در سفر هوایی بعدی، هر بار که اضطراب به سراغتان آمد، به‌جای ترسیدن، تصور کنید هواپیما در حال برخاستن در ژله است- Canva

ترس از پرواز، هر سال باعث می‌شود هزاران نفر با قطار یا خودرو مسافرت کنند. آن‌هایی هم که مجبور به سفر هوایی باشند، از لحظه اوج گرفتن اولیه هواپیما تا زمان فرود، ساعت‌ها اضطراب و حال بد روحی و جسمی را پشت سر می‌گذارند. حالا یک خلبان توصیه‌ای کاربردی برای این گونه افراد دارد: «اگر از پرواز می‌ترسید، یک ‌راه آسان برای غلبه بر این ترس وجود دارد و آن هم فکر کردن به ژله است.» خلبان تام بان توضیح می‌دهد که با تصور کردن اینکه هوا مانند ژله است، می‌توان به کاهش ترس کمک کرد.

او در کتاب خود، «اوج گرفتن: درمان موفقیت‌آمیز برای ترس از پرواز»، با توضیح ساده قوانین فیزیک پرواز، هوای اطراف هواپیما را در زمان پرواز به ژله تشبیه می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در شرایط عادی، حضور هوا در اطراف خود را حس نمی‌کنیم؛ مگر آنکه نسیمی بوزد. در ذهن ما هوا بسیار رقیق است، اما در واقع همیشه هم این‌طور نیست.

برای آزمایش این امر، دستتان را از پنجره ماشینی که با سرعت حرکت می‌کند، بیرون ببرید. وزن و فشاری که هوا روی دستتان می‌آورد و نسبت مستقیم با سرعت خودرو دارد، به‌خوبی احساس می‌کنید. در سرعت بالا سعی کنید دستتان را در جهات مختلف حرکت دهید. اگر چشم‌های خود را ببندید، این حس به شما دست می‌دهد که دارید یک ژله را هم می‌زنید. حالا سرعت حدود صد کیلومتر بر ساعت خودرو را با هواپیما مقایسه کنید که در هنگام بلند شدن، می‌تواند با سرعت ۳۲۱ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

در سفر هوایی بعدی، هر بار که اضطراب به سراغتان آمد، به‌جای ترسیدن، تصور کنید هواپیما در حال برخاستن در ژله است.

© The Independent

بیشتر از زندگی