خط‌ ونشان استاندار فارس برای جوان‌ها؛ بی‌حجاب‌ها را تحمل نمی‌کنم

حکومت ایران در راستای اجرای قوانین مربوط به حجاب اجباری، کتاب‌فروشی‌ها را هم پلمپ می‌کند

«با رفتارهایی که اعتقادهای عمیق دینی را به سخره بگیرند، برخورد می‌شود» - فودیسم

در ادامه پلمپ سریالی کافه‌های شهر شیراز، یکی از مراکز فرهنگی و تفریحی محبوب این شهر به نام «کافه آبی» نیز بسته شد. در روزهای گذشته، برخی دیگر از مراکز فرهنگی و تفریحی شیراز مثل کافه‌ «تاروپود»، «بوک‌لند»، «سینما فرهنگ»، «کافه ۴۰۴» و «کتابخانه اسناد رسمی» نیز بسته شدند. ماموران حکومتی دوچرخه‌های منطقه‌ «بیدود» را نیز جمع‌آوری کردند و بر اساس گزارش‌های محلی، تعداد گشت‌ ارشادها در سطح شهر به میزان چشمگیری افزایش یافته‌ است؛ با این حال، به گفته محمد هادی ایمانیه، استاندار فارس، بگیروببندها به همین‌ موارد خلاصه نمی‌شود و ادامه خواهد یافت.

استاندار فارس روز دوشنبه، ششم تیرماه، در یک نشست خبری، علت تعطیلی این مراکز فرهنگی و تفریحی را «هنجارشکنی» خواند و گفت: «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که قانون اسلام و جمهوری اسلامی حاکم است و قابل‌قبول نیست که در فروشگاهی کشف حجاب شود.» این مقام دولت رئیسی با خط‌ونشان کشیدن برای مردم شیراز، اعمال محدودیت‌های بیشتر برای آنان را تایید کرد و افزود: «بنده تحمل نمی‌کنم در شهری که اسم آن را پایتخت فرهنگی گذاشته‌ایم، برخی بخواهند بداخلاقی کنند.» 

ایمانیه پیش‌تر نیز گفته بود: «با رفتارهایی که اعتقادهای عمیق دینی را به سخره بگیرند، برخورد می‌شود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در پی تعطیلی مراکز فرهنگی و تفریحی شیراز، برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی به این مسئله واکنش نشان دادند و آن را نشانه نگرانی عمیق حکومت از پایبند نبودن نوجوانان و جوانان به «حجاب اسلامی» دانستند. یکی از کاربران توییتر که در شیراز زندگی می‌کند، در این باره نوشت: «به عنوان یک دختر ۲۱ ساله شیرازی تنها دلخوشی‌ام این بود که با دوچرخه برم سر ارم و بوک‌لند کتاب بخرم. امروز فهمیدم بوک‌لند پلمپ شده و دوچرخه‌های بیدود را هم از سطح شهر جمع کردند.»

هفته گذشته گروهی از نوجوانان متولد دهه ۸۰ و ۹۰ در پیاده‌راه چمران شیراز تجمع کردند. در این تجمع آرام، دختران نوجوان اسکیت‌باز حجاب از سر برداشتند. این اقدام آنان خشم مقام‌های حکومتی را در پی داشت؛ تا آنجا که از فرماندار گرفته تا پلیس شهر شیراز اعلام کردند که با برگزارکنندگان این تجمع برخورد می‌کنند.

حضور بدون حجاب تعدادی نوجوان زیر ۱۶ سال در یک فضای عمومی حتی محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، را نیز به واکنش واداشت و او مدعی شد که برخی با پول گرفتن از عوامل خارجی، چنین برنامه‌هایی را در داخل ایران سازمان‌دهی می‌کنند. حوزه علمیه فارس نیز در بیانیه‌ای شدیداللحن، حضور بی‌حجاب دختران نوجوان در پیاده‌راه چمران را محکوم کرد. حالا مقام‌های استانی فارس قصد دارند برای جلوگیری از اتفاق‌های مشابه بعدی، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را در سطح شهر گسترش دهند و اولین اقدام آنان هم بستن پاتوق‌ نوجوانان و جوان‌های شیرازی بود.

جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای قوانین و محدودیت‌های مربوط به حجاب اجباری، حتی از تعطیل کردن مراکز فرهنگی و کتاب‌فروشی‌ها نیز ابایی ندارد.