آبی، رنگ منتخب خاندان سلطنتی بریتانیا و طراحان مد برای ۲۰۲۲

آبی تنها یک رنگ نیست، بلکه می‌تواند بیانی سیاسی برای نشان دادن جایگاه یک فرد در جامعه نیز باشد

رنگ آبی تنها رنگ مورد علاقه درباریان و اشراف‌زادگان نیست - Combo/getty images via canva/AFP/instagram/saul.nash

در حال حاضر تمام شیک‌پوشان دنیا برای تابستان امسال رنگ آبی را در نظر دارند. نه فقط آبی فیروزه‌ای، لاجوردی یا نیلگون، که حتی رنگ‌هایی که شخصیت مریل استریپ در فیلم «شیطان پرادا می‌پوشد» نیز در فهرست آبی‌های امسال جا دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همه‌چیز از جشن چهارروزه «پلاتینیوم» آغاز شد؛ جایی که ملکه الیزابت دوم با کت آبی روشن خود به بالکن کاخ باکینگهام پا گذاشت و با استقبال همیشگی مردم و دوستدارانش روبه‌رو شد و البته نظر همه را به رنگ کت خود و تناسب آن با فصل تابستان جلب کرد. 

گویا این انتخاب رنگ کم‌کم بر دیگر اعضای خانواده سلطنتی هم تاثیر گذاشت؛ از جمله شاهدخت بئاتریس که در جشن شکرگزاری روز بعد با لباس آبی بیولا لندن ظاهر شد.

نفر بعدی دوشس کمبریج بود که با یک پیراهن آبی زیبا از کاترین واکر با تناژ رنگی مورد علاقه ملکه الیزابت در مراسم روز گارتر حضور یافت.

باید گفت ملکه بریتانیا در رویدادهای ویژه همواره به رنگ‌های سرد روی آورده است. برای نمونه می‌توان به لباس او در سال ۱۹۶۰، روز ازدواج شاهدخت مارگارت، اشاره کرد که یک ژاکت بولرو آبی با دامن توپی جذاب به طراحی نورمن هارتنل پوشیده بود. او در سال ۱۹۸۱، در روز عروسی شاهزاده چارلز و شاهدخت دایانا، نیز لباسی آبی به تن داشت.

آبی تنها یک رنگ نیست، بلکه می‌تواند بیانی سیاسی برای نشان دادن جایگاه یک فرد در جامعه نیز باشد. والیس سیمپسون، دوشس ویندزور، در روز ازدواج جنجالی خود با ادوارد هشتم در سال ۱۹۳۷ به جای هر لباس دیگری، پیراهن آبی سفارشی خودش را پوشید. ادوارد هشتم به دلیل ازدواج با والیس مجبور به کناره‌گیری از سلطنت شد، چراکه دوشس ویندزور نه تنها بریتانیایی نبود، بلکه پیش از ازدواج با او دو بار ازدواج کرده و طلاق گرفته بود.

البته رنگ آبی فقط رنگ مورد علاقه درباریان و اشراف‌زادگان نیست. ایو کلن، نقاش مشهور فرانسوی، آنقدر عاشق این رنگ بود که در نمایشگاهش در سال ۱۹۵۸ به نام «خلاء» بوم‌هایی را به نمایش گذاشت که در آن‌ها تمام فضاها با حالتی افراطی به رنگ آبی نقاشی شده بود.

سائول ناش  (Saul Nash)

برای سائول ناش، طراح بریتانیایی لباس مردانه، برنده جایزه وولمارک و دریافت‌کننده جایزه طراح بریتانیا از ملکه الیزابت دوم، آبی به احساسی خلاصه می‌شود که او با طراحی‌های خود در مجموعه تازه‌اش به خریداران القا می‌کند: شلوارها، شلوارک‌ها، و جلیقه و تاپ‌هایی که به زیبایی با تناژهای مختلف آبی بیننده را محسور می‌کنند.

نشان تجاری Tiger of Sweden

هوای خاکستری بریتانیا طراحان را به وسوسه جست‌وجوی آسمان روشن آبی می‌اندازد. اینجا است که برایان کانوی، مدیر خلاقیت نشان تجاری Tiger of Sweden، نمایش مجموعه بهار ۲۰۲۳ خود را در مایوکرای اسپانیا از بازی دوران کودکی‌اش الهام گرفت که با سه خواهر دیگر خود در اسپانیا خورشید را تعقیب می‌کردند.

او در این مجموعه تمرکز خود را بر شکوه آبی نیلی و ترکیب آن با لباس‌های نه‌چندان شیکی که ما در طول زندگی روی هم جمع می‌کنیم، گذاشته است: لباس‌هایی مانند جین‌های آبی آسمانی.

و اگر در این ماه جز لباس‌های آبی، دلتان هوای آهنگ‌های «بلوز» را نیز کرده است، شاید به دلیل فیلم «الویس» باز لورمن با بازی آستین باتلر در نقش الویس پریسلی باشد؛ فیلمی تحسین‌شده درباره «سلطان راک‌اندرول» که از مشهورترین پوشش‌های او می‌توان به کت‌وشلوار آبی‌اش اشاره کرد که در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۲۵۰ هزاردلار فروخته شد.

بیشتر از زندگی