مطالعات نشان می‌دهد که استنشاق رایحه‌های وانیل، قهوه یا نعناع تند می‌تواند به شکست دادن میل شدید به سیگار کمک کند

برای کمک به میلیون‌ها نفری که می‌خواهند سیگار را ترک کنند اما نمی‌توانند به مداخله‌های سریعی نیاز است و استفاده از عطرهای خوش‌بو برای اختلال در عادت سیگار کشیدن امیدهای تازه‌ای را نشان می‌دهد.

نتایج یک پژوهش جدید جدید نشان می‌دهد که استنشاق عمیق مقداری نعناع تند خوش‌بو، وانیل یا کاکائو می‌تواند به کاهش میل شدید به سیگار کمک کند و امکان موفقیت آمیز ترک سیگار را بیشتر کند.

محققان آمریکایی که تلاش می‌کردند نرخ بسیار کم و تغییرناپذیر موفقیت افراد سیگاری که می‌کوشیدند این عادت را دور بیندازند نشان داده‍اند که آروماتراپی می‌تواند میل‌های شدید ناشی از استشمام سیگار را مختل کند.

تیم دانشگاه پیتسبرگ یافته است شدت میل شدید به سیگار در افرادی سیگاری که سعی نمی‌کردند سیگار را ترک کنند وقتی که جعبه‌ای حاوی بوی مورد علاقه آن‌ها برای استشمام به آن‌ها داده شده ۲۳ درصد کاهش یافته است.

این آمار با آمار حدوداً چهارده درصدی افرادی که به آن‌ها جعبه‌های خالی یا تنباکو برای استشمام داده شده بود مقایسه شد و یافته‌ها توانست به ارتقا موفقیت درمان‌های جایگزین نیکوتین و دیگر درمان‌ها کمک کند.

دکتر مایکل سایته نویسنده اصلی این مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی غیرطبیعی گفت «حتی با جایگزین‌های نیکوتین نیز بازگشت متداول است».

«برای کمک به میلیون‌ها نفری که می‌خواهند سیگار را ترک کنند اما نمی‌توانند به مداخله‌های سریعی نیاز است».

استفاده از عطرهای خوش‌بو برای اختلال در عادت سیگار کشیدن روشی جدید و متفاوت برای کاهش میل شدید است و نتایج بدست آمده در این راستا امیدوار کننده است.

دکتر سایته و همکارانش اظهار داشتند در حالی که بعد از برگزاری پویش‌های سلامتی عمومی گسترده تعداد افراد سیگاری در سال‌های اخیر کاهش یافته است، پانزده درصد بزرگسالان هنوز در انگلستان سیگار می‌کشند و حدود نیمی از افرادی که سعی می‌کنند ترک کنند ظرف دو هفته باز می‌گردند.

بین افرادی که سعی می‌کنند بدون استفاده از چسب نیکوتین، سیگار الکترونیکی یا دیگر کمک‎های ترک سیگار به یک‌باره سیگار را ترک کنند تنها چهار درصد توانسته‌اند که با موفقیت بعد از یک سال این عادت را دور بیندازند.

محققان برای این آزمایش خود از ۲۳۲ فرد سیگاری ثبت نام به عمل آوردند و از آن‌ها خواستند که عطرهای خوش‌بو از جمله سیب، نعناع داغ و لیمو را رتبه‌بندی کنند. گزینه‌ای که بیشترین رای را آورد در آزمایشاتی استفاده شد که از شرکت‌کنندگان خواسته شد سیگار سبکی در دست بگیرند اما آن را نکشند و میزان اشتیاق شدید خود را قبل و بعد از استفاده از بوی خوش نمره دهند.

© The Independent

بیشتر از