ادامه کشتارهای طالبان: دو افسر پیشین ارتش تیرباران شدند و یک افسر ناپدید شد

عفو عمومی طالبان دروغ و فریب است، و نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان نباید به ‏این گروه اعتماد کنند

این اقدام طالبان، در ادامه دیگر اقدام‌های انتقام‌جویانه این گروه علیه نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان است - ایندیپندنت فارسی

در تازه‌ترین مورد از کشتار و ناپدید شدن نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان به دست طالبان، سه‌شنبه شب ۲۳ آذر، همایون دلشاد و ضیاءالدین پهلوان، از افسران پیشین ارتش، در قندوز و جوزجان تیرباران شدند. همچنین، بشیر احمد، عضو نیروهای ویژه پلیس در زابل، ناپدید شده است.

شماری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده آمریکا، و نیز سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری در چهار ماه اخیر بارها در مورد نقض گسترده حقوق بشر و کشتار نظامیان پیشین به دست طالبان ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف این قتل‌ها شده‌اند. اما رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که کشتار طالبان همچنان ادامه دارد و از نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان قربانی می‌گیرد.

عبدالمناف نظری، که در پایگاه ارتش دولت پیشین افغانستان در بدخشان مسئول رسانه‌ها بود، در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی گفت که طالبان به‌تازگی یکی از دوستان نزدیک او به نام همایون دلشاد را که افسر ارتش بود، در قندوز شکنجه و تیرباران کرده است.

عبدالمناف نظری گفت: «حدود یک ماه قبل، طالبان همایون دلشاد را دعوت کردند تا به کارش در مقر فرماندهی نیروها در قندوز که قبلاً مقر ارتش بود، برگردد. همایون در بخش اداری و خریداری نیازهای ارتش کار می‌کرد و از حساب و کتاب دفتر ارتش در قندوز خوب آگاه بود. طالبان در حدود ۲۰ روز از تجربه‌های او استفاده کردند و در زمینه رمز و رازهای دفتر ارتش در قندوز او را تخلیه اطلاعاتی کردند.»

عبدالمناف افزود که یک هفته قبل، همایون ناپدید شد و تماس‌های خانواده و دوستانش با او قطع شد. به گفته عبدالمناف نظری، سه‌شنبه شب ۲۳ آذر، همایون دلشاد پس از یک هفته شکنجه، در شهرستان چهاردره قندوز به دست طالبان تیرباران شده است.

عبدالمناف می‌گوید که طالبان همایون دلشاد را ابتدا بی‌رحمانه شکنجه کرده و سپس در شهرستان چهاردره تیرباران کرده است. چهاردره از مراکز مهم نظامی طالبان در سال‌های گذشته بود. نیروهای ارتش پیشین شمار زیادی از نیروهای طالبان را در آنجا کشته بودند. به باور نظری، این اقدام طالبان، در ادامه دیگر اقدام‌های انتقام‌جویانه این گروه علیه نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این افسر پیشین ارتش، که پس از فروپاشی دولت پیشین افغانستان کشورش را ترک کرد و فعلا در یکی از کشورهای همسایه افغانستان زندگی می‌کند، می‌گوید که عفو عمومی طالبان دروغ و فریب است، و نیروهای پیشین نظامی و انتظامی نباید به تماس‌های اعضای این گروه برای بازگشت به محل کار اعتماد کنند.

همچنین، یک منبع در شهر شبرغان مرکز جوزجان گفت که یک افسر پیشین ارتش به نام ضیاءالدین پهلوان، سه‌شنبه شب در شهرستان خواجه دو کوه در استان جوزجان تیرباران شده است. این منبع افزود که ضیاءالدین پهلوان در چند سال اخیر محافظ مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی بوده است.

احمد ولی سرحدی، روزنامه‌نگار ساکن زابل در جنوب افغانستان که فعلا در بیرون از افغانستان به سر می‌برد، می‌گوید که به‌تازگی بشیر احمد، افسر پیشین نیروهای ویژه پلیس افغانستان، از مرکز شهر قلات ناپدید شده است. احمد ولی سرحدی به نقل از خانواده بشیر احمد می‌گوید که او را اداره اطلاعات و امنیت طالبان بازداشت کرده و از آن به بعد ناپدید شده است.

سرحدی می‌افزاید که در یک ماه گذشته، طالبان چهار عضو نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین در استان زابل را اعدام کرده است، و چهار تن دیگر، از جمله بشیر احمد، عبدالخالق، و دو تن دیگر، ناپدید و یا زندانی شده‌اند.

آقای سرحدی می‌گوید که روند بازداشت، ناپدید شدن، و اعدام نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان در جنوب آن کشور همچنان جریان دارد و طالبان به هیچ کسی، حتی به اعضای خانواده‌های قربانیان، در مورد این اقدام‌ها پاسخ‌گو نیستند. آقای سرحدی از بازداشت احمدشاه وفا، فعال اجتماعی، به دلیل نشر مطلبی انتقادی راجع به طالبان در فیسبوک، خبر می‌دهد. به گفته سرحدی، اعضای خانواده احمد شاه وفا گفته‌اند که او روز سه‌شنبه پس از نشر مطلبی انتقادی راجع به فعالیت طالبان، توسط اعضای این گروه بازداشت و سپس ناپدید شده است.

پیش از این، در روز چهارم آذر، مرد جوانی به نام نوید در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند، به دلیل نشر مطلبی انتقادی در مورد طالبان، به وسیله اعضای این گروه بازداشت شد و زیر شکنجه جان داد. اعضای خانواده نوید از رهبری طالبان خواستند تا عاملان قتل او را محاکمه کنند، اما مسئولان محلی طالبان در هلمند، با رد این خبر گفتند که نوید را افراد ناشناس کشته‌اند و جزئیات آن روشن نیست.

کشتار نیروهای لشکری دولت پیشین افغانستان به دست طالبان در حالی ادامه دارد که در تازه‌ترین مورد، روز چهارشنبه، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی جدید، از ادامه این کشتارها ابراز نگرانی کرد و خواستار تحقیق در مورد اقدام‌های انتقام‌جویانه طالبان در چهار ماه گذشته شد. همچنین، ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه در نشستی در ژنو گفت که با وجود اعلام عفو عمومی طالبان، قتل‌های فراقانونی در افغانستان جریان دارد. به گفته این مقام سازمان ملل متحد، هشت فعال مدنی و دو روزنامه‌نگار در قتل‌های چهار ماه گذشته طالبان کشته شده‌اند.

پیش از این نیز سازمان‌های حقوق بشری، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، گزارش‌های مستندی درباره بازداشت، اعدام، و ناپدید شدن نیروهای نظامی و انتظامی دولت پیشین افغانستان به دست طالبان منتشر کرده و از طالبان خواسته‌اند به تعهدشان در زمینه عفو عمومی پایبند بمانند.