اردن طرح اسرائیل برای آپارتمان‌سازی در کرانه غربی را محکوم کرد

مناقصه واحدهای مسکونی جدید «نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل» است

اسرائیل مناقصه ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه غربی اعلام کرده است - JAAFAR ASHTIYEH / AFP

دولت اردن روز یکشنبه طرح اسرائیل را برای ساخت بیش از هزاروسیصد آپارتمان جدید در کرانه غربی محکوم کرد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی اورشلیم پست، هفته گذشته آمریکا در باره قصد اسرائیلی به ساخت سه هزار واحد مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی فلسطینی و قانونی کردن دو شهرک در آن مناطق، ابراز نگرانی کرده بود.

روز یکشنبه، سازمان املاک اسرائیل و زعف الکین، وزیر مسکن آن کشور، مناقصه‌هایی را برای ساخت واحدهای مسکونی در کرانه غربی اعلام کرد. این در حالی است که گفته می‌شود نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، زیر فشار آمریکا است تا چنین طرح‌هایی را متوقف کند.

حیثم ابوالفول، سخنگوی وزارت خارجه اردن، روز یکشنبه در زمینه ساخت واحدهای مسکونی جدید در آن ناحیه هشدار داد و آن را «نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل» (در باره اراضی اشغالی فلسطینی) خواند.

در مقابل، وزیر مسکن اسرائیل گفت: «تقویت و توسعه آبادی‌های یهودی‌نشین در یهودا و ساماریا بخش لازم و بسیار مهمی از آینده صهیونیسم است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

احزاب و شخصیت‌های چپ‌گرای اسرائیل هم از تصمیم ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه غربی ابراز خشم کردند. موسی راز، عضو پارلمان اسرائیل (کنست) گفت: «ساخت و‌ساز در شهرک‌های بیرون از قلمرو اسرائیل، به زیان این کشور است.»

سازمان غیردولتی اسرائیلی «پیس ناو» (صلح هم‌اکنون) هم با آن طرح مخالفت کرد و با حمله به دولت نفتالی بنت، گفت: «بار دیگر ثابت شد که این دولت خواهان تغییر نیست، بلکه تنها دولتی دست‌راستی‌تر است... که سیاست ضمیمه‌سازی نتانیاهو را ادامه می‌دهد.»

اردیبهشت امسال هم فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا، روز پنجشنبه از اسرائیل خواستند تصمیم به ساخت آبادی‌های بیشتر در کرانه غربی رود اردن را متوقف کند.

این پنج کشور اروپایی در بیانیه مشترکی گفتند: «از دولت اسرائیل می‌خواهیم که تصمیم خود در پیشبرد ساخت ۵۴۰ واحد مسکونی در منطقه هارحومای شرقی در کرانه اشغالی را عوض کند، و سیاست خود در گسترش آبادی‌ها در سراسر سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را تعدیل کند.»

در این بیانیه آمده است: «در صورت ادامه کار شهرک‌سازی در هارحوما، بین اورشلیم شرقی و بیت‌اللحم، آسیب بیشتری به چشم‌انداز یک دولت فلسطینی موفق – که اورشلیم هم پایتخت اسرائیل و هم پایتخت دولت فلسطینی باشد – وارد خواهد آمد.»

بیشتر از جهان