بزرگ‌ترین قاچاقچی کوکائین کلمبیا به دام افتاد

اوتونیل در جنگل زیر باران می‌خوابید

در یک عملیات جستجو و تعقیب که جان یک پلیس را گرفت، «اوتونیل» قاچاقچی بین‌المللی تحت تعقیب مواد مخدر در کلمبیا دستگیر شد.

دایرو آنتونیو اوسوگا که رئیس بزرگ‌ترین باند قاچاق مواد مخدر در این کشور به نام «طایفه خلیج» بود، در نزدیکی یکی از پایگاه‌های اصلی خود در نکولی، در نزدیکی مرز با پاناما، دستگیر شد. تصاویر منتشر شده توسط دولت، اوتونیل ۵۰ ساله را با دستبند و در محاصره سربازان نشان داد.

به گزارش رویترز، کلمبیا برای اطلاعات مربوط به محل سکونت اوتونیل تا سه میلیارد پزو (حدود ۸۰۰٬۰۰۰ دلار) پاداش در نظر گرفته بود، دولت ایالات‌متحده نیز پنج میلیون دلار پاداش برای کمک به مکان‌یابی وی تعیین کرده بود.

ایوان دوک، رئیس‌جمهوری کلمبیا گفت: «این سخت‌ترین حمله به قاچاق مواد مخدر در کشور ما در این قرن است.»

وی گفت که این دستگیری «فقط با سقوط پابلو اسکوبار»، قاچاقچی مشهور کلمبیایی قابل مقایسه است.

حدود ۵۰۰ سرباز با پشتیبانی ۲۲ هلیکوپتر در شهرداری نچوکلی برای انجام این عملیات مستقر شدند. در جریان ماموریت یک افسر پلیس کشته شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دوک گفت: «این بزرگ‌ترین جستجوی جنگلی است که در تاریخ نظامی کشور ما دیده‌ شده است.»

مقامات گفتند که اطلاعات ارائه‌شده توسط ایالات‌متحده و بریتانیا بیش از ۵۰۰ سرباز، اعضای نیروهای ویژه کلمبیا و ۲۲ هلیکوپتر را به مخفیگاه جنگلی اوتونیل که توسط ۸ حلقه امنیتی محافظت می‌شد، هدایت کرد.

به گفته پلیس، اوتونیل در جنگل از تلفن استفاده نمی‌کرد، برای برقراری ارتباط به پیک‌ها متکی بود و از ترس «زیر باران می‌خوابید و هرگز به مناطق مسکونی نزدیک نشد.»

اوتونیل و برادرش که در حمله‌ای در سال ۲۰۱۲ کشته شدند، کار خود را به‌عنوان افراد مسلح برای یک گروه چریکی چپ‌گرای منحل شده، به نام ارتش آزادی‌بخش مردمی آغاز کردند؛ اما بعداً تغییر موضع داده و به یک گروه شبه‌نظامی راست، ملحق شدند.

در ماه مارس سال جاری میلادی پلیس کلمبیا و آژانس مبارزه با مواد مخدر ایالات‌متحده خواهر اوتونیل، نینی یوهانا اوسوگا را دستگیر کردند. او به آمریکا تحویل داده شد تا به اتهامات مربوط به قاچاق مواد مخدر و پول‌شویی‌اش رسیدگی شود.

«طایفه خلیج» که اعضای سابق گروه‌های شبه‌نظامی راست افراطی را دور خود جمع کرده، ۱۲۰۰ مرد مسلح دارد و در ۱۰ استان از ۳۲ استان کلمبیا فعال است.

بیشتر از جهان