طالبان مترجم پیشین نیروهای استرالیایی در کابل را به طرز فجیعی کشته‌ است

این مترجم در تاریخ ۲۶ اوت برای دریافت ویزای بشردوستانه از استرالیا به منظور خروج از افغانستان، اقدام کرد

در روند تخلیه شهروندان خارجی از افغانستان، بسیاری از متحدان محلی نیروهای استرالیایی نتوانستند از افغانستان خارج شوند - عکس تزئینی است -KEVIN WALLACE / AFP 

شبکه ای‌بی‌اس استرالیا گزارش داده است که طالبان به تازگی، یک مترجم سابق نیروهای دفاعی استرالیا را در کابل کشته است. زمان و محل دقیق وقوع این رویداد و همچنین نام فرد کشته شده، برای جلوگیری از صدمه رسیدن به اعضای خانواده‌اش که در افغانستان حضور دارند، افشا نشده است.

 شرحی رفیع که یک وکیل افغان ساکن سیدنی است و با خواهر مترجم کشته شده در تماس بوده، به شبکه ای‌بی‌اس گفته است که این مترجم و خانواده‌اش تمام تلاش خود را کرده‌اند تا ویزای استرالیا بگیرند، اما در جریان انتظار برای دریافت پاسخ از اداره مهاجرت استرالیا، نیروهای طالبان او را شناسایی کرده و کشته‌اند.

این مترجم در تاریخ ۲۶ اوت برای دریافت ویزای بشردوستانه از استرالیا به منظور خروج از افغانستان، اقدام کرده اما به دلیل اینکه نام او در «فهرست کشتار» طالبان قرار داشته، قبل از خروج از افغانستان، به دام افتاده است.

در گزارش شبکه ای‌بی‌اس آمده است که نیروهای دفاعی استرالیا با بررسی عکس‌های این مترجم تایید کرده‌اند که او در افغانستان با نیروهای استرالیایی کار کرده است. در این گزارش به نقل از رفیع، وکیل افغان در سیدنی، آمده است که خانواده مترجم افغان در معرض تهدیدند و او دختری دارد که اگر به دست طالبان بیفتد، ممکن است به عروس طالبان تبدیل شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در روند تخلیه شهروندان خارجی از افغانستان، بسیاری از متحدان محلی نیروهای استرالیایی نتوانستند از افغانستان خارج شوند. دولت استرالیا به صدور ویزای اقامت بشردوستانه برای سه هزار افغان متعهد شده است اما بنا بر اعلام مجلس سنای استرالیا، از زمانی که افغانستان به تصرف طالبان درآمده است، ۲۶ هزار نفر از افغانستان برای ویزای بشردوستانه استرالیا درخواست کرده‌اند.

در همین حال، شبکه خبری ای‌بی‌اس مستقر در استرالیا، نیز با انتشار عکسی از مترجم افغان در کنار یک افسر نظامی استرالیایی که صورت هر دو تار شده‌، به نقل از خانواده مترجم نوشته است که «طالبان او را به طرز وحشیانه‌ای کشته است.» این شبکه نوشته است که خانواده این مترجم، جسد او را در شهر کابل و  بیرون از خانه، در حالی پیدا کرده‌اند که او به‌شدت کتک خورده بود. او قبل از اینکه به بیمارستان منتقل شود، جان باخته بود. به گزارش این شبکه، این مترجم افغان قبل از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، از افسران عالی‌رتبه ارتش نیز بوده است.

با این حال الکس هاک، وزیر امور مهاجرت استرالیا، به صورت مشخص در مورد پرونده این مترجم افغان صحبت نکرده و گفته است که درز هر نوع جزئیات در مورد افراد تحت تعقیب طالبان، زندگی آنان را بیشتر با خطر مواجه می‌کند. الکس هاک گفته که تمام تلاش خود را می‌کند تا افرادی را که با نیروهای استرالیایی کار کرده و زندگی‌شان در خطر است، از افغانستان خارج کند.