برگزاری رزمایش ارتش در مناطق مرزی هم‌زمان با تنش‌‌ میان ایران و آذربایجان

رزمایش اخیر سپاه پاسداران در مناطق مرزی ایران و جمهوری آذربایجان، واکنش رئیس جمهوری آن کشور را درپی داشت

در میانه تنش‌ها بین تهران و باکو، ارتش جمهوری اسلامی ایران از برگزاری رزمایشی با عنوان «فاتحان خیبر» در منطقه شمال غربی ایران در نزدیکی مرز با جمهوری آذربایجان خبر داد. 

در هفته‌های اخیر تنش‌ میان جمهوری آذربایجان و ایران بالا گرفته است. ماجرا از اختلاف دو کشور بر سر یک مسیر اصلی ترانزیت کالا میان ایران و کشور همسایه ارمنستان و متوقف کردن و دریافت عوارض عبور از کامیون‌های ایرانی به‌دلیل ورود به خاک آذربایجان آغاز شد. پس از آن گزارش‌هایی از انتقال نیروها و تجهیزات نظامی ایران به منطقه‌ مرزی با حمهوری آذربایجان و برگزاری رزمایش نیروی زمینی سپاه منتشر شد و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، از تصمیم ایران برای برگزاری آن رزمایش نظامی به‌شدت انتقاد کرد.  

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه، هشتم مهرماه، اعلام کرد که رزمایش «فاتحان خیبر» با حضور یگان‌های زرهی، توپخانه، پهپاد و ‌جنگال نیروی زمینی ارتش و با پشتیبانی آتش بال‌گردهای هوانیروز، روز جمعه در منطقه شمال غربی ایران با هدف ارتقای آمادگی رزمی آغاز می شود. حیدری افزوده است که برگزاری رزمایش در این منطقه، براساس برنامه تقویمی رزمایش‌های یگان‌ها انجام می‌شود. 

رئیس جمهوری آذربایجان در گفت‌وگویی با خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه که روز پنجم مهرماه منتشر شد، برگزاری رزمایش نظامی ایران در نزدیکی مرز دو کشور، هم‌زمان با تنش‌های اخیر را «بسیار تعجب‌برانگیز» دانسته و تاکید کرده بود که البته اقدام به رزمایش نظامی در قلمرو یک کشور، «حق حاکمیتی» آن‌هاست، اما «چرا حالا و چرا در نزدیکی مرز ما؟»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، یک روز پس از آن، در واکنش به اظهارنظر علی‌اف، سخنان او را به‌طور متقابل «مایه تعجب» دانست و گفت که رزمایش انجام‌شده در مناطق مرزی شمال‌ غربی ایران «یک موضوع حاکمیتی است و برای آرامش و ثبات کل منطقه انجام می‌شود». او همچنین افزود که جمهوری اسلامی ایران، حضور اسرائیل در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد و در این رابطه هر اقدامی را که برای امنیت ملی خود لازم بداند، انجام خواهد داد.

به گزارش سپاه‌نیوز، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، نیز هفتم مهرماه در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آذربایجان، صحبت‌های او را «غیرواقعی» و «تحریک‌آمیز» و «تحت تاثیر کشورهای ثالث» دانست و افزود: «دولت‌های همسایه بهتر از هرکس دیگری دلایل برگزاری رزمایش‌های  ایران را می‌دانند.» او در ادامه سخنان خود، با اشاره مستقیم به اسرائیل، گفته است که انتظار داریم خاک همسایگان بستری برای اقدامات آن کشور نشود.

حسن عاملی، امام جمعه اردبیل، نیز در خطبه‌های نمازجمعه دوم مهرماه در آن شهر، با دفاع از تصمیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای برگزاری این رزمایش در مرز آذربایجان، گفت: «اسرائیل برای توطئه علیه ایران به آذربایجان آمده و سپاه نیز در برابر دشمن خود مانور و رزمایش اجرا می‌کند.» 

آذربایجان روابط خوبی با اسرائیل دارد و این موضوع برای مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان همسایه آذربایجان و دشمن اسرائیل، نگران‌کننده است. بسیاری معتقدند آذربایجان در جنگ با ارمنستان با کمک پهپادها و سلاح‌هایی که اسرائیل در اختیارش گذاشت، برتری نظامی پیدا کرد و توانست پیروز شود.