ترامپ با فاصله بایدن را در انتخابات شکست می‌دهد

تنها ۹ ماه پس از ورود بایدن به کاخ سفید نظرسنجی‌ها از افت شدید مقبولیت بایدن و افزایش محبوبیت ترامپ حکایت دارد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در نظرسنجی‌ها پیشتاز است-Sean Rayford / Getty Images via AFP

باگذشت ۹ ماه از ورود بایدن به کاخ سفید، پیش‌بینی دونالد ترامپ و بسیاری از هواداران او از پشیمانی رای‌دهندگان به بایدن به وقوع پیوسته است. اغلب نظرسنجی‌ها و حتی خوش‌بینانه‌ترین آنها از افت شدید محبویت بایدن و پیشتازی دونالد ترامپ در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری حکایت دارد.

برخی دلایل آن ضعف آشکار بایدن در غلبه بر بن‌بست‌ سیاسی،‌ وضعیت داخلی و اقتصاد آمریکا و سیاست خارجی عنوان شده است. پیش از این برخی شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها اعلام کرده بودند که باور دارند بایدن تصمیم‌گیرنده اصلی در سیاست‌های آمریکا نیست و اطرافیانش برای او تصمیم می‌گیرند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محبوبیت بایدن به ویژه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و مسلط شدن طالبان بر این کشور با شیب بیشتری رو به سقوط است. دونالد ترامپ عملکرد بایدن درباره افغانستان را مایه شرمساری آمریکا خوانده است.

موسسه نظرسنجی راسموسن نیز می‌گوید اگر همین امروز انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار شود، دونالد ترامپ با فاصله بایدن یا معاون او کامالا هریس را شکست می‌دهد. به گزارش گالوپ، ۶۹ درصد آمریکایی‌ها مسیری که آمریکای تحت هدایت بایدن در حال حرکت در آن است را قبول ندارند.

این در حالی است که تازه ۲۵۹ روز از دوره چهارساله ریاست‌جمهوری بایدن سپری شده است.

نظرسنجی هاروارد-هریس نیز نشان می‌دهد که درصد آرای به نفع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا است و او در انتخابات دست‌کم ۴۸ درصد آرا را به دست خواهد آورد.

گفتنی است افت محبوبیت و رضایت از عملکرد تنها مختص بایدن نیست و معاون او کامالا هریس نیز به شدت مورد انتقاد است. ۵۵ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بر این باورند که مایک پنس به مراتب معاون اول بهتری نسبت به هریس بود. ۶۳ درصد هم می‌گویند مایک پومپئو از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت بایدن عملکرد بسیار بهتری داشته است.

دونالد ترامپ هنوز به طور رسمی حضور در انتخابات را تایید نکرده اما بسیاری بر این باورند که او به طور حتم در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ نامزد خواهد شد.

بیشتر از جهان