آزمایش واکسن جدید برای مقابله با سویه‌های جهش‌یافته کرونا در بریتانیا

سازندگان واکسن «جی‌آرتی-آر۹۱۰» امیدوارند که این واکسن مصونیت طولانی‌مدت‌تری دربرابر ابتلا به کرونا ایجاد کند

«جی‌آرتی-آر۹۱۰» یک واکسن نسل دوم  ام‌آر‌آن‌ای است که به‌عنوان واکسن تقویتی چند ماه پس از دوزهای واکسن نسل اول تزریق می‌شود- JOEL SAGET / AFP

کارآزمایی بالینی یک واکسن جدید برای مقابله با سویه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا در شهر منچستر بریتانیا آغاز شد. پژوهشگران امیدوارند تزریق این واکسن جدید، در مقایسه با واکسن‌های فعلی، مصونیت طولانی‌مدت‌تری دربرابر ابتلا به کرونا ایجاد کند.    

به گزارش روزنامه بریتانیایی «ایونینگ استاندارد»، این واکسن جدید کرونا به نام «جی‌آرتی-آر۹۱۰» (GRT-R910) در حال آزمایش بالینی بر داوطلبان گروه سنی شصت سال به بالاست و سازندگانش امیدوارند که در مقایسه با واکسن‌های نسل اول کووید-۱۹ بتواند علیه سویه‌های جهش‌یافته مختلف ویروس سارس-کوو-۲ مصونیت بیشتری ایجاد کند. 

براساس این گزارش، هلن کلارک، یک پرستار بازنشسته سرویس سلامت همگانی بریتانیا در کلان‌شهر منچستر و همسرش، اندرو، ۴۴ و ۶۳ساله، نخستین کسانی بودند که روز دوشنبه، ۲۹ شهریورماه، این واکسن را دریافت کردند. قرار است در این کارآزمایی بالینی ۲۰ داوطلب دیگر نیز شرکت کنند و انتظار می‌رود که نتایج آن در اوایل سال آینده میلادی منتشر شود.

آزمایش‌ این واکسن جدید بر داوطلبان، با همکاری شرکت داروسازی آمریکایی گریتستون (Gritstone)، دانشگاه منچستر و اداره خدمات سلامت همگانی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) انجام می‌شود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پروفسور اندرو اوستیانوفسکی، یکی از پژوهشگران ارشد آزمایش بالینی واکسن «جی‌آرتی-آر۹۱۰» در دانشگاه منچستر، گفت: «می‌دانیم که پاسخ ایمنی به واکسن‌های نسل اول کرونا، به‌ویژه در افراد مسن، ممکن است با گذشت زمان ضعیف شود. این مسئله در کنار گسترش سویه‌های جدید ویروس کرونا، بر نیاز آشکار ما به حفظ مصونیت مداوم دربرابر کووید-۱۹ تاکید می‌کند.»  

این پژوهشگر معتقد است واکسن «جی‌آرتی-آر۹۱۰» که درحال آزمایش بالینی است، به‌عنوان یک واکسن تقویتی کرونا، می‌تواند پاسخ‌ ایمنی قوی و طولانی‌مدتی را در بدن دریافت‌کنندگان ایجاد کند که به احتمال زیاد در ادامه محافظت از افراد مسن آسیب‌پذیر که به‌ویژه در معرض خطر بستری‌شدن و مرگ قرار دارند ، بسیار مهم خواهد بود. 

«جی‌آرتی-آر۹۱۰» یک واکسن نسل دوم خود-تقویت‌کننده ساخته‌شده با فناوری ام‌آر‌آن‌ای (mRNA) است. این گروه از واکسن‌های جدید به‌طور اختصاری SAM نامیده می‌شوند و پژوهشگران امیدوارند با ایجاد پاسخ‌ ایمنی قوی و طولانی‌مدت دربرابر طیف گسترده‌ای از سویه‌های جهش‌یافته ویروس، نیاز به تزریق مکرر دوزهای اضافی واکسن را کاهش دهد. واکسن‌های کرونای نسل اول فایزر-بایون‌تک و مدرنا نیز با فناوری جدید ام‌آر‌آن‌ای ساخته شده‌اند. 

اندرو آلن، از بنیان‌گذاران و مدیر شرکت دارویی گریتستون، گفت: «فرضیه ما این است که یک واکسن متفاوت مانند جی‌آرتی-آر۹۱۰ ممکن است پاسخ ایمنی اولیه ناشی از واکسیناسیون قبلی با واکسن نسل اول کووید را تکمیل کند و از تزریق یک دوز اضافی از همان واکسن قبلی، مفیدتر باشد.» 

در کارآزمایی بالینی دانشگاه منچستر، دوز، ایمنی، قابلیت پذیرش و و میزان مصونیت‌زایی واکسن «جی‌آرتی-آر۹۱۰» با دو نوبت تزریق دست‌کم چهارماه پس از دریافت دوز دوم واکسن اولیه بررسی می‌شود.

فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن، علاوه‌بر بریتانیا، زیر نظر موسسه ملی سلامت در ایالات متحده آمریکا نیز در حال انجام است.