معاون امور زنان ابراهیم رئیسی: من در ١٦ سالگی ازدواج کردم

«تساوی می‌تواند ضربه زننده به زنان باشد»

اولین نشست خبری انسیه خزعلی - عکس از ایلنا

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه با ازدواج‌های قبل از بلوغ موافق نیست، گفت: «من در ۱۶ سالگی ازدواج کردم اما شرط تحصیل، فعالیت اجتماعی، شرط طلاق، شرط مکان زندگی را گذاشتم. اما پدرم به شرایط نگاه کرد و گفت با همه موافقم به جز شرط طلاق.»

انسیه خزعلی، در اولین نشست خود با خبرنگاران با تاکید بر اینکه باید روی سبک زندگی‌مان کار کنیم و ارزش‌های اخلاقی و دینی زن بودن و مادر بودن باید تقویت شود، افزود «تساوی می‌تواند ضربه زننده به زنان باشد. هر کسی باید در جای خودش قرار بگیرد نسبت به نیازها و طبیعتش. با گفتمان انقلاب اسلامی می‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

او همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا به انتقادات مهدی خزعلی از فساد مالی در حکومت پاسخ نمی‌دهد، با اشاره به اینکه برادرش از تریبون سلطنت‌طلب‌ها این حرف‌ها را می‌زند، گفت: «ایشان می‌تواند در مورد هر ادعایی سند بیاورد. چرا پدرم اجازه نداد که او به منزلش بیاید؟ پدرم گفت باید حقوق تضییع شده بیت‌المال و حقوق افراد را مشخص کند. پدر من لاپوشانی نکرد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش‌تر، مهدی خزعلی در رسانه‌های مختلف از وجود باندهای فساد اقتصادی در کشور خبر داده بود که بسیاری از آنها نیز امروزه ثابت شده است. با این حال آقای خزعلی می‌گوید که وقتی اسناد فسادها را به پدرش (ابوالقاسم خزعلی) ارائه کرده، وی با بیان اینکه افشای این مدارک به ضرر نظام است، از پیگیری و برخورد با متخلفان خودداری کرده است.

انسیه خزعلی در بخشی دیگر با اشاره به موضوع عدم امکان دریافت کارنامه دانش‌آموزان توسط مادران، مدعی شد این کار از «آن ور آب» صورت گرفته و می‌خواهند مسائل را وارونه جلوه دهند.

بر اساس بخشنامه‌ای که وزارت آموزش‌وپرورش دولت ابراهیم رئیسی به مدارس در ایران ابلاغ کرده، مدارس از دادن پرونده و کارنامه دانش‌آموزان به مادران آنها منع شده‌اند و از این به بعد این مدارک تنها به پدر دانش‌آموزان تحویل داده می‌شود.

اخیراً روزنامه شرق در گزارشی نوشت که موضوع این بخشنامه ابتدا در اردیبهشت ۱۴۰۰ مطرح شد. در این گزارش به نقل از مادران دانش‌آموزان آمده که پیامک‌هایی با این محتوا دریافت کرده‌اند: «ضمن احترام به همه مادران، کارنامه فرزندان شما تنها به پدر یا جد پدری داده خواهد شد.»

در واکنش به این خبر، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به خبر ممنوعیت تحویل کارنامه دانش‌آموزان به مادرانشان گفت: «در شرایطی که پدر و مادر از هم جدا می‌شوند، اگر حضانت فرزند انحصاراً در اختیار پدر باشد، طبیعتاً این موضوع شرایط خاص خود را دارد.» به گفته رضوان حکیم‌زاده، در شرایط عادی خانواده، پدر و مادر هر دو می‌توانند برای پیگیری امور تحصیلی فرزند خود به مدرسه مراجعه کنند.

در جمهوری اسلامی ایران، مادران نمی‌توانند برای فرزند خود گذرنامه بگیرند یا بدون اجازه پدر او را به سفر خارج از کشور ببرند. در صورت فوت پدر هم جد پدری می‌تواند حضانت فرزند را از مادر بگیرد. در مواردی مثل قتل فرزند نیز مادران به قصاص محکوم می‌شوند، اما مجازات پدران حداکثر ۱۰ سال زندان است. با این حال معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در این موارد صحبتی نکرد.