نفتالی بنت: اسرائیل می‌تواند «به‌تنهایی» علیه ایران اقدام کند

«در تلاش برای بسیج جهانی هستیم، اما همزمان می‌دانیم که می‌توانیم به تنهایی نیز اقدام کنیم»

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل-GIL COHEN-MAGEN / AFP

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که کشورش در تلاش است برای اقدام جهانی علیه ایران بر سر حمله به نفتکش مرسر استریت، حمایت بین‌المللی را کسب کند. بنت همچنین گفت که اسرائیل در صورت لزوم می‌تواند به تنهایی دست به اقدام بزند.

ایالات متحده‌ آمریکا، بریتانیا و اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به کشتی تحت مدیریت اسرائیل مرسر استریت می‌دانند. در حمله پهپادی به نفتکش مرسر استریت در روز پنجشنبه گذشته یک شهروند رومانی و یک بریتانیایی کشته شدند.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اطمینان ایران را به انجام حمله اخیر در سواحل عمان متهم کرد و گفت ایالات متحده با شرکای بین‌المللی‌ خود همکاری می‌کند تا واکنشی مشترک به آن نشان داده شود. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز آن را «حمله‌ای فجع به کشتیرانی تجاری»‌ خوانده بود.

نخست‌وزیر اسرائیل اظهارات اخیرش را در خلال بازدید از مرز شمالی این کشور با لبنان ایراد کرد. بنت گفت که اسرائیل داده‌های اطلاعاتی درباره ارتباط ایران با حمله به کشتی را در اختیار آمریکا، بریتانیا و دیگر کشورها قرار داده است.

بنت گفت:‌ «در تلاش برای بسیج جهانی هستیم، اما همزمان می‌دانیم که می‌توانیم به تنهایی نیز اقدام کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ایران می‌داند که وقتی کسی امنیت ما را تهدید می‌کند چه بهایی از او می‌ستانیم. ایرانی ها باید بدانند که نمی‌شود راحت در تهران بنشینند و از آنجا خاور میانه را به آتش بکشند. آن دوران به پایان رسیده است.»

ایران روز دوشنبه گفت که به هرگونه تهدید امنیتی پاسخ مناسب می‌دهد.

سابقه انفجار نفتکش‌ها و کشتی‌ها در آب‌های منطقه در دو سال اخیر وجود داشته و همواره این اقدامات به جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی تحت فرمان آن نسبت داده شده است.

اتهامی که مقامات جمهوری اسلامی آن را نپذیرفته‌اند.

بنت در همین سخنان از قصد اتحادیه اروپا برای اعزام نماینده خود به تهران و شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی انتقاد کرد و رئیسی را «تندروترین» رئیس‌جمهور تاریخ ایران خواند و گفت او قاتل صدها نفر از زندانیان سیاسی در ایران است.

ساعاتی قبل وزارت خارجه اسرائیل ضمن محکومیت حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی، این اقدام اروپا را «مشروعیت بخشیدن به سیاست ستیزه‌جویانه رژیم آیت‌الله‌ها» توصیف کرد.