صفحه‌های پلاستیکی احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

اثربخشی صفحه‌ها به عواملی مانند چیدمان وسایل، تهویه، اندازه و طراحی صفحه پلاستیکی بستگی دارد

صفحات پلاستیکی بدون در نظر گرفتن تهویه هوا تاثیری برای جلوگیری از انتقال ویروس نحواهد داشت - THOMAS LO PRESTI / AFP

صفحه پلاستیکی می‌تواند در برخی شرایط خطر ابتلا به کووید -۱۹ را افزایش دهد. کارشناسان می‌گویند که صفحه پلاستیکی ممکن است مسیرهای جریان هوا را مسدود یا تغییر دهد که در برخی موارد باعث ایجاد گردش ضعیف هوا می‌شود.

با این حال، صفحه پلاستیکی و موانع این چنینی با ایجاد فاصله دو متری، احتمال اینکه افراد در معرض تنفس رطوبت و ذرات ریز منتشر شده از سوی فرد مقابل قرار بگیرند را کاهش می‌دهد.

گروه مدل‌سازی محیط زیست که یک هیئت متشکل از ۱۶ استاد، پزشک و کارشناس بهداشت که بخشی از گروه مشاوره علمی در مواقع اضطراری (Sage)  هستند، به بررسی شواهد علمی درباره موانع پلاستیکی در کاهش شیوع ویروس کرونا پرداختند تا بتوانند به دولت توصیه‌های لازم را بیان کنند.

این گروه در گزارشی می‌گوید: «برخی شواهد اپیدمیولوژیکی و مکانیکی وجود دارد که نشان می‌دهد صفحه پلاستیکی می‌تواند خطرات انتقال ذرات ریز منتشر شده را به دلیل مسدود شدن و تغییر الگوی جریان هوا در پشت موانع را افزایش دهد. این تأثیر به الگوهای جریان هوای محلی بستگی دارد.»

در ادامه گزارش با اشاره به اینکه اعتبار این تحقیقات تا حد متوسط قابل ارزیابی است، آمده است: «تا زمانی که صفحه‌ها با در نظر گرفتن جریان هوا طراحی نشده باشند، بعید است که بتوانند جلوی انتقال ذرات کوچکتر را بگیرند. زیرا این ذرات می‌توانند به‌راحتی از یک صفحه کوتاه عبور کنند.»

اما کارشناسان گفتند که اطمینان بالایی دارند که این صفحات و موانع به نفع افرادی است که به هم نزدیک هستند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در اوایل سال جاری، به دولت در مورد استفاده از صفحه پلاستیکی توصیه شد که پارتیشن‌ها می‌توانند با مسدود کردن جریان هوا، به پراکنده شدن ذرات ریز معلق در هوا کمک کنند و انتقال ویروس را تشدید کنند.
اگرچه صفحه نمایش می‌تواند آلودگی سطح را در برخی از محیط‌ها کاهش دهد. با این حال شواهد در این زمینه محدود است.

اما آنها می‌گویند بعید است وقتی که افراد بیش از دو متر با یکدیگر فاصله داشتند یا  رو در رو نیستند، صفحه پلاستیکی کلاً تأثیری داشته باشد.

راهنمای سیستم درمانی بریتانیا (NHS) به مدیران توصیه می‌کند که از صفحه پلاستیکی یا موانع برای جداسازی افراد از دیگران استفاده کنند، زیرا این صفحه‌ها به کاهش انتقال ویروس کمک می‌کند. توصیه‌های دولت در مورد «روز آزادی»، یعنی دو هفته پیش زمانی که محدودیت‌ها پیش برداشته شد، این است که از پارتیشن‌ها برای به حداقل رساندن تماس از طریق تنفس دیگران استفاده کنید. اما برخی از سوپرمارکت‌ها در حال حاضر صفحه پلاستیکی را برداشته‌اند.

بر اساس گزارش جدید، اثربخشی صفحه‌ها به عواملی مانند چیدمان فضا، تهویه، اندازه و طراحی صفحه پلاستیکی و تعاملاتی که در محیط اتفاق می‌افتد بستگی دارد. در برخی از مکان‌ها ممکن است صفحه‌ها یا موانع به‌عنوان یادآوری برای مردم برای حفظ فاصله اجتماعی عمل کنند یا به سازمان‌ها در مدیریت چیدمان در محیط خود کمک کنند.

© The Independent