پیام فرش قرمز کن: زنده باد گیسوی خاکستری

این ظاهر نقره‌ای باشکوه نویسندگان مجلات مد و زیبایی را دست‌ به‌ قلم کرد

اندی مک‌‌داول بازیگر ۶۳ ساله، در مراسم جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ - Valery HACHE / AFP

 در حالی‌ که مردهای پا به سن گذاشته هالیوود با موهای جوگندمی‌شان به‌ عنوان مظهر زیبایی در میانسالی روی جلد مجلات می‌روند تا همین چندی پیش به زنان آموخته بودند که از خاکستری شدن موهایشان وحشت داشته باشند.

خرامیدن با اعتمادبه‌نفس اندی مک‌داول شامگاه سه‌شنبه در مراسم اکران فیلم Annette روی فرش قرمز کن ۲۰۲۱ به صراحت این پیام را رساند؛ اکنون سایه گذر عمر بر موها، بدون چون و چرا زیباست.

اندی مک‌‌داول ۶۳ ساله که در دوران قرنطینه اجازه داده تا رنگ خاکستری موهایش خودی نشان دهند، با ابری از موهای جوگندمی فر زیبایش دور صورتی که به شکلی ملایم آرایش‌ شده بود، با لباس پرادایی با سنگدوزی‌های آبی، در حالی‌ که حسابی می‌درخشید همه حرف‌های لازم را زد.

افزون بر مک‌داول، هلن میرن با آن موهای سپید نقره‌ای خود که به‌ سادگی بالای سر جمع شده بود، یکی از جسورانه‌ترین مدل موهای حاضر بر فرش قرمز کن را داشت و همچنین جودی فاستر نیز موهای لخت و تا روی شانه خود را به‌ سادگی در دو طرف صورتش رها کرده و اجازه داده بود تا تارهای نقره‌ای خودی نشان بدهند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این ظاهر نقره‌ای باشکوه نویسندگان مجلات مد و زیبایی را دست‌ به‌ قلم کرد. حتی برخی نقبی به گذشته زدند و مریل استریپ را در فیلم «شیطان پرادا می‌پوشد» با آن موهای سرد خاکستری ستودند.

مردان در صنعت سینما حتی تا دهه نود عمر خود نیز همچنان با جذبه جنسی تصویر می‌شوند و چهره پرچین و شکن و موهای سپیدشان ستوده می‌شود و به‌ عنوان یکی از عوامل جذابیت تبلیغ می‌شود. نمونه‌اش جرج کلونی، ریچارد گیر، هیو گرنت، مورگان فریمن و فهرست بلندبالایی از دیگر مردان پول‌ساز هالیوودی که سپیدی شقیقه‌هایشان از رقم چک دستمزدشان نکاسته است.

این موج موهای ساده رها و با رنگ طبیعی زنان را نباید تنها نتیجه دوران قرنطینه بدانیم. با نگاهی به دو دهه اول قرن بیست و یکم می‌بینیم تلاش‌های بازیگران زنی چون جین فوندا، مریل استریپ و دیگران کم‌کم به بار نشسته است و نقش‌های قدرتمندتری در سینمای امروز برای زنان میانسال و سالمند وجود دارد و قرار نیست هنگامی که زن‌های توانای هالیوود دیگر نتوانند نقش معشوقه را بازی کنند از سینما بازنشسته شوند یا به نقش‌های حاشیه‌ای رانده شوند.

سارا جسیکا پارکر که خود نقش مهمی در خوش‌پوشی نیویورکی نسلی از زنان و دختران دارد فیلمبرداری سری جدید مجموعه تلویزیونی Sex and The City را آغاز کرده است. او هم در اقدامی جسورانه ریشه نقره‌ای موهای خود را به نمایش گذاشته است تا رنگ مویی که زمانی از آن اجتناب می‌شد و تارهای نقره‌ای که زمانی به هر قیمتی پنهان می‌شدند، اکنون به اتفاقی محبوب تبدیل شود. پس به قول نویسنده نشریه ووگ، وقت آن است که بگوییم «زنده‌باد انقلاب خاکستری!»

بیشتر از مُد و زیبایی