رئیس مدرنا: واکسیناسیون گاه‌به‌گاه برای ایمنی در برابر گونه‌های جدید کرونا لازم است

دوز سوم ایمنی طولانی‌ مدت ایجاد می‌کند

دکتر هوگ دوز سوم واکسن مدرنا را «تقویت‌کننده گونه‌ای» نامید-NORBERTO DUARTE / AFP

رئیس شرکت داروسازی مدرنا معتقد است که برای حفظ ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا در آینده مردم به تزریق‌های تقویت‌کننده نیاز خواهند داشت.

دکتر استفان هوگ، رئیس مدرنا، در یک جلسه پرسش و پاسخ به آسوشیتدپرس گفت که وی معتقد است که پس از واکسیناسیون با دو دوز اول واکسن مدرنا، دوز سوم ایمنی طولانی‌مدتی ایجاد می‌کند.

دکتر هوگ دوز سوم واکسن مدرنا را «تقویت‌کننده گونه‌ای» نامید و گفت که هدف آن افزایش اثربخشی واکسن برای محافظت از افراد در برابر گونه‌های مختلف کرونا است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وی گفت: «هیچ یک از ما نمی‌خواهیم در ماه نوامبر آینده در شرایطی قرار بگیریم که مجبور باشیم وارد یک قرنطینه دیگر شویم. ما در حال به‌روزرسانی واکسن خود هستیم تا مطمئن شویم که قادر است ایمنی شما را تقویت و حفظ کند. این واکسن تقویتی برای مقابله با گونه‌های جدید است و قرار است در سه ماهه چهارم امسال (۲۰۲۱) آن را ارائه کنیم.»

به گفته این پزشک چند ماه طول می‌کشد که این واکسن تکمیلی جدید تولید شود.

وی گفت: «با اولین نسخه واکسن، ما در مدت پنج ماه این کار را کردیم و مجبور شدیم آزمایش‌های بالینی زیادی انجام دهیم. اکنون مجبور به انجام این کار نخواهیم بود. برای واکسن تکمیلی می‌توانیم این کار را در حدود سه ماه انجام دهیم.»

این شرکت همینک در حال آزمایش واکسن‌‌ها و دوزهای تقویتی برای تجویز به جوانان است.

تاکنون بیش از ۲۱۷ میلیون دوز واکسن مدرنا در ایالات متحده توزیع شده است.

هفته گذشته، این شرکت در ازای دریافت ۳.۳ میلیارد دلار قرارداد جدیدی را برای تحویل ۲۰۰ میلیون دوز دیگر با دولت آمریکا منعقد کرد.

بنا به گفته وزارت دفاع آمریکا، مدرنا دوزهای جدید را در تاسیسات خود در کمبریج در ایالت ماساچوست تولید می‌کند و پیش‌بینی می‌شود این سفارش تا پایان مارس ۲۰۲۲ آماده تحویل باشد.

مدرنا قصد دارد ۱۱۰ میلیون دوز دیگر واکسن شامل «تقویت‌کننده گونه‌ای» را در سه ماهه چهارم امسال و ۹۰ میلیون دوز دیگر را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به دولت آمریکا تحویل دهد.

اغلب آمریکایی‌های واکسینه‌شده یکی از دو واکسن مدرنا یا فایزر را دریافت کرده‌اند. به نظر می‌رسد این دو شرکت در خط مقدم تلاش برای تامین واکسن باقی بمانند.

برای پاسخ به تقاضا، مدرنا در حال گسترش تاسیسات خود در ایالات متحده است تا دست‌کم ۸۰۰ میلیون دوز بیشتر این واکسن را تولید کند.

© The Independent