ماجرای گونه ویتنامی کرونا چیست؟

در پی افزایش ناگهانی موارد ابتلا در هفته‌های اخیر، ویتنام محدودیت‌ها برای مهار شیوع کرونا را تشدید کرده است

ویتنام در حال حاضر تنها کشوری است که موارد ابتلا به گونه جهش‌یافته دلتا را شناسایی و ثبت کرده است - Nhac NGUYEN / AFP

یک گونه جدید ویروس کرونا در ویتنام شناسایی شده است که به نظر می‌رسد گونه جهش‌یافته دلتا باشد، که پیش‌تر به نام گونه هندی شناخته می‌شد.

این گونه را ابتدا متخصصان همه‌گیرشناسی ویتنام شناسایی کردند و در دست تحقیق و بررسی است. مقام‌های ویتنامی ابتدا گفتند این «ترکیبی» از گونه دلتا و گونه آلفا است که به نام گونه بریتانیایی نیز شناخته می‌شود. اما سازمان بهداشت جهانی در این مورد تردید دارد.

در مورد این گونه تازه کشف‌شده اطلاعات چندانی در دست نیست، اما وزیر بهداشت ویتنام گفت داده‌های ژنوم آن به‌زودی در دسترس خواهد بود.

گونه جدید کجا کشف شد؟

ویتنام در حال حاضر تنها کشوری است که موارد ابتلا به این گونه را شناسایی و ثبت کرده است، اما مقام‌های سایر کشورها گفته‌اند اطلاعات کافی ندارند تا بتوانند آن را رصد و ردیابی کنند.

له تای کویین مای، از موسسه ملی بهداشت و همه‌گیرشناسی ویتنام، گفت طرح جهانی به‌اشتراک‌گذاری تمام داده‌های آنفلوانزا (GISAID) هنوز این گونه را ثبت نکرده است.

به گزارش استریتس تایمز، یکی از مشاوران ارشد بهداشتی در سنگاپور، که از طرح جهانی به‌اشتراک‌گذاری تمام داده‌های آنفلوانزا برای ردیابی گونه‌ها استفاده می‌کند، گفت تا وقتی داده‌های بیشتر به اشتراک گذاشته نشود، اطلاعات کافی وجود ندارد که این گونه را دنبال کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این رسانه دولتی گزارش داد بر اساس نتایج آزمایش‌های توالی ژنتیکی که موسسه ملی بهداشت و همه‌گیرشناسی ویتنام انجام داده است، تا روز شنبه ۲۹ مه (۸ خرداد) دست‌کم چهار نفر در ویتنام به این گونه جهش‌یافته جدید آلوده شده بودند.

در پی افزایش شدید و ناگهانی موارد ابتلا در هفته‌های اخیر، ویتنام محدودیت‌ها برای مهار شیوع کرونا را تشدید کرده است. بیش از نیمی از مجموع ۶۷۰۰ مورد ابتلا از پایان ماه آوریل به این سو ثبت شده‌اند.  

ماجرای سردرگمی و اشتباه در مورد گونه جدید چه بود؟

وین تان لانگ، وزیر بهداشت ویتنام، گفت این گونه ترکیبی از گونه‌های بی.۱.۶۱۷.۲ (هندی) و بی.۱.۱.۷ (بریتانیایی) است. او گفت این گونه «خیلی خطرناک» است و ویژگی‌های ترکیبی دو گونه شناسایی‌شده را دارد و از طریق هوا بسیار راحت‌تر منتقل می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی توصیف این گونه به‌عنوان «ترکیبی» را زیر سوال برده است، و می‌گوید یافته‌ها حاکی از آن است که جهشی جزئی در گونه جهش‌یافته هندی بوده است.

ماریا ون کرکوف، متخصص همه‌گیرشناسی در سازمان بهداشت جهانی، گفت: «این گونه ویروس که در ویتنام شناسایی شده و وزارت بهداشت ویتنام گزارش کرده است همان بی.۱.۶۱۷.۲ است.»

«بر اساس آنچه ما فهمیده‌ایم این گونه بی.۱.۶۱۷.۲ است که در محل تاج پروتئینش یک حذف دیگر رخ داده است.»

«بنابراین، گزارش شده است که گونه‌ جهش‌یافته ترکیبی است، اما در واقع، قضیه این است که یک جهش، همان گونه [بی.۱.۶۱۷.۲] با یک حذف دیگر، است.»

خانم ون کرکوف تاکید کرد گونه بی.۱.۶۱۷.۲ مسری‌تر شناخته شده است و سازمان بهداشت جهانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاعات بیشتری در مورد گونه جدید ارائه می‌کند.

بنا بر اعلام اداره بهداشت و سلامت عمومی انگلستان، گونه‌ کشف‌شده در ویتنام گونه‌ای جدید یا «ترکیبی» نیست بلکه همان گونه دلتا است با یک حذف در قسمت ۱۴۴.

آیا واکسن‌ها مقابل گونه جدید هنوز موثرند؟ 

در مورد اثربخشی واکسن و گونه ویتنام هنوز داده‌های روشنی در دست نیست، اما می‌دانیم جهشی در گونه بی.۱.۶۱۷.۲ بوده که یافته‌ها حاکی از آن است به کاهش مصونیت پس از یک دوز واکسن از جمله واکسن‌های فایزر و آسترازنکا منجر شده است. با وجود این، نتایج یک پژوهش نشان داده است دو دوز واکسن مقابل این گونه مصونیتی مشابه سایر گونه‌ها ایجاد می‌کند.

© The Independent