علت لخته شدن خون بعد از تزریق واکسن کرونا مشخص شد

برخلاف آسترازنکا و جانسون اند جانسون، فناوری استفاده شده در فایزر و مدرنا بی‌خطر است

دانشمندان در شرکت‌های دارویی در ایالات متحده و اروپا در حال یافتن توضیحی در مورد علت ایجاد این لخته‌های خون هستند - THOMAS KIENZLE / AFP

محققان آلمانی روز چهارشنبه اعلام کردند که بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی علت لخته شدن خون در برخی از کسانی که واکسن کرونای تولید شده توسط آسترازنکا و جانسون اند جانسون را کشف کرده‌اند.

به گزارش اسکای نیوز، در مطالعه‌ای که البته هنوز به طور قطعی تأیید نشده است، محققان اظهار داشتند که واکسن‌های کرونایی که از ناقلین آدنوویروس (ویروس‌های سرماخوردگی که برای انتقال مواد واکسن استفاده می‌شوند) استفاده می‌کنند که برخی از اجزای آنها را به هسته سلول می‌فرستد. در این جا ممکن است خطایی در خواندن برخی از دستورالعمل‌ها ساخت پروتئین‌های ویروس کرونا رخ دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به همین دلیل پروتئین‌های حاصل ممکن است منجر به اختلالات انعقادی در تعداد کمی از گیرندگان شود. دانشمندان در شرکت‌های دارویی در ایالات متحده و اروپا همچنان در حال یافتن توضیحی در مورد علت ایجاد این لخته‌های خونی هستند که ممکن است کشنده باشد. موضوعی که باعث شد تا برخی از کشورها استفاده از آسترازنکا و جانسون اند جانسون را متوقف یا محدود کنند.

جانسون اند جانسون در بیانیه‌ای اظهار داشت: «ما از تحقیقات و تجزیه و تحلیل مداوم در مورد این مورد نادر پشتیبانی می‌کنیم و با متخصصان بهداشت و مقامات بهداشتی در سراسر جهان کار می‌کنیم. ما مشتاقانه منتظر بررسی و به اشتراک‌گذاری داده‌ها هستیم.»

در مقابل شرکت تولیدکننده آسترازنکا حاضر به هیچ‌گونه توضیحی نشد.

محققان دانشگاه گوته در فرانکفورت در مقاله تحقیقاتی خود توضیح دادند که واکسن‌ها از تکنولوژی متفاوتی به نام آران‌ای (RNA) استفاده می‌کنند، مانند فن آوری که توسط شرکت بایون تک برای واکسن فایزر و در واکسن مدرنا در آن استفاده شده است، مواد ژنتیکی برای انتقال پروتئین ویروس کرونا به مایعات داخل سلول‌ها استفاده می‌شود و به هسته سلول‌ها نمی‌رسد.

این مقاله پیشنهاد می‌کند که سازندگان واکسن که از ناقلین آدنوویروس استفاده می‌کنند، مدل خود را اصلاح کنند.