عربستان سعودی قصد دارد ١٠ میلیارد درخت در بیابان بکارد

ریاض همچنین قصد دارد با همکاری سایر کشورهای عربی با اجرای یک طرح سبز در خاورمیانه، ٤٠ میلیارد درخت دیگر بکارد

ریاض قصد دارد با همکاری سایر کشورهای عربی با اجرای یک طرح سبز در خاورمیانه، ۴۰ میلیارد درخت دیگر بکارد - Fayez Nureldine / AFP

عربستان سعودی قصد دارد برای کاهش انتشار کربن، مبارزه با آلودگی و جلوگیری از تخریب زمین در دهه‌های آینده بیش از ۱۰ میلیارد اصله درخت در بیابان بکارد.

به نوشته روزنامه سان، محمد بن سلمان، ولیعهد یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده نفت در جهان، گفت که عربستان سعودی قصد دارد با تولید ۵۰ درصد انرژی این کشور از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار کربن خود را کاهش دهد.

به گفته شاهزاده بن سلمان، ریاض همچنین قصد دارد با همکاری سایر کشورهای عربی با اجرای یک طرح سبز در خاورمیانه، ۴۰ میلیارد درخت دیگر بکارد که بزرگ‌ترین برنامه جنگل‌کاری جنگل‌ها خواهد بود. او تأکید کرد کشورهای جهان باید برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی سریع‌تر اقدام کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اگرچه هنوز جزئیاتی از نحوه اجرای طرح سبز عربستان بیان نشده است.

پیش از این عربستان سعودی اعلام کرده بود که درختان محلی که به آبیاری کمتری نیاز دارند را برای این طرح استفاده خواهد کرد. برای مثال در مناطق شهری، از بذر ابر و آب بازیافتی استفاده می‌شود. طرح سبز سعودی بخشی از برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و بهبود کیفیت زندگی در این کشور است.

پیش‌تر، ولیعهد سعودی از «ابتکار سبز عربستان سعودی» و «ابتکار سبز خاورمیانه» که هر دو به‌منظور محافظت از سرزمین‌های عربستان و منطقه تهیه و تنظیم شده، رونمایی کرده بود.

عربستان سعودی و منطقه با چالش‌های زیست‌محیطی متعدد مواجه هستند، مانند بیابان‌زایی که یک تهدید اقتصادی را متوجه منطقه می‌کند و همین‌طور آلودگی هوای ناشی از گازهای گلخانه‌ای که طبق برآوردها متوسط عمر شهروندان را یک سال و نیم کاهش داده است.

بیشتر از جهان