شاهزاده سلطان بن‌سلمان مشاور ویژه پادشاه سعودی شد

پادشاه عربستان سعودی با صدور هشت حکم سلطنتی، افرادی را در جایگاه‌های مدیریتی این کشور منصوب کرد

ملک سلمان در حکمی، شاهزاده سلطان بن سلمان را به‌عنوان مشاور ویژه خود و رئیس هیئت امنای بنیاد غیرانتفاعی ملک‌سلمان منصوب کرد- STR / AFP

سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه عربستان سعودی با صدور یک فرمان سلطنتی، فرزندش، شاهزاده سلطان بن سلمان را در جایگاه مشاور ویژه خود منصوب کرد.

براساس فرمان سلطنتی ملک سلمان که روز دوشنبه، سیزدهم اردیبهشت‌ماه، صادر و در خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، واس، منتشر شده است، شاهزاده سلطان بن سلمان، در جایگاه مشاور ویژه پادشاه منصوب شده است. در این حکم آمده است که این جایگاه در درجه وزیر است.

در عربستان سعودی به‌جز وزرایی که ریاست وزارت‌خانه‌های کشور را برعهده دارند، تعدادی «وزیر دولت» نیز در کابینه حضور دارند که در هیئت وزرا حق رأی دارند، اما وزارت‌خانه‌ای زیر نظرشان نیست.  این افراد به‌طور مستقیم با رئیس مجلس وزیران، یعنی پادشاه عربستان سعودی، در ارتباط‌اند.  

علاوه‌بر این، ملک سلمان در همین حکم، شاهزاده سلطان بن سلمان را به‌عنوان رئیس هیئت امنای بنیاد خیریه غیرانتفاعی ملک‌سلمان نیز منصوب کرده است.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شاهزاده سلطان بن سلمان پیش از این، از سال ۲۰۱۸ و تأسیس سازمان فضایی عربستان سعودی،  رئیس هیئت‌مدیره این سازمان بود. او نخستین فضانورد مسلمان و اولین عضو یک خانواده سلطنتی . نخستین عرب بود که به فضا سفر کرد و در سال ۱۹۸۵ با فضاپیمای دیسکاوری آمریکا به دور کره زمین گشت.

پادشاه عربستان سعودی، هم‌زمان روز دوشنبه، در هفت حکم سلطنتی دیگر نیز افرادی را در جایگاه‌های مدیریتی مختلف آن کشور منصوب کرد. 

براساس این احکام، فیصل بن‌فاضل بن‌محسن الابراهیم به‌عنوان وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی عربستان سعودی و عبدالله بن عامر الصواح به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره سازمان فضایی این کشور منصوب شدند. 

ملک‌ سلمان همچنین در یک فرمان سلطنتی دیگر، احمد بن محمد بن احمد العیسی را از ریاست هیئت‌مدیره کمیته ارزیابی آموزش‌وپرورش برکنار و خالد بن عبدالله السبتی را جایگزین او کرد. 

خالد بن عبدالله السبتی همچنین براساس حکمی دیگر  به‌عنوان مشاور دبیرخانه عمومی شورای وزیران نیز منصوب شده و در درجه وزیر قرار گرفته است. 

براساس دیگر احکام پادشاه عربستان سعودی، احمد بن محمد بن علی الصویان، ایمان بنت هباس بن سلطان المطیری و بدر بن عبدالمحسن بن عبدالله بن هداب، به‌ترتیب به‌عنوان رئیس کمیته دولت دیجیتال، معاون وزیر بازرگانی و دستیار وزیر بازرگانی منصوب شدند.

بیشتر از جهان