مکالمه تلفنی اردوغان و نخست‌وزیر پاکستان پیش از مذاکرات صلح افغانستان در استانبول

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان درباره تعهد به روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند

دفتر نخست‌وزیری پاکستان در بیانیه‌ای از مکالمه تلفنی عمران خان، نخست‌وزیر این کشور، و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خبر داد و گفت که دو طرف درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه گفته شده که در آستانه مذاکرات مهم صلح افغانستان در ترکیه در ماه جاری، نخست‌وزیر پاکستان بر تعهد این کشور به توافق سیاسی مورد مذاکره تاکید کرده است.

دفتر نخست‌وزیری پاکستان در بیانیه خود افزوده است:«نخست‌وزیر بر اهمیت توافق سیاسی درگیری‌های افغانستان پیشاپیش خروج سربازان آمریکایی از این کشور تاکید کرد.»

پیشتر در روز چهارشنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که تمامی سربازان این کشور تا ۱۱ سپتامبر، بیستمین سالروز طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا، از افغانستان خارج خواهند شد.

به گزارش دفتر نخست وزیری پاکستان، در مکالمه تلفنی رهبران پاکستان و ترکیه، نخست‌وزیر پاکستان بر حمایت این کشور از توافق صلح میان آمریکا و طالبان تاکید کرده که زمینه‌ساز مذاکرات «بین‌الافغانی» شده است. 

عمران خان گفت صلح بین‌الافغانی «فرصتی تاریخی»‌ برای رسیدن به یک توافق سیاسی جامع و گسترده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پاکستان در تسهیل برگزاری دور اول مذاکرات مستقیم میان آمریکا و طالبان و همچنین میان طالبان و دولت افغانستان نقش مهمی ایفا کرد.

دولت ترکیه بیانیه‌ای درباره تماس تلفنی اردوغان و عمران خان صادر نکرده است.

ترکیه قرار است از ۲۴ آوریل، میزبان مذاکرات ده روزه صلح افغانستان باشد. نمایندگانی از دولت افغانستان، ایالات متحده آمریکا، سازمان ملل متحد، قطر و طرف‌های دیگر در این مذاکرات شرکت خواهند داشت.

طالبان از شرکت در مذاکرات خودداری کرده و در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه صادر کرد گفت در هیچ مذاکراتی حاضر نمی‌شود، «مگر آنکه تمامی نیروهای خارجی به طور کامل از کشور ما خارج شوند.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه وارد کابل شد تا برنامه جو بایدن برای خروج سربازان آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر را به مقام‌ها ابلاغ کند.

بلینکن در کابل با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، عبد‌الله عبدالله مسئول مذاکرات صلح، و مقام‌های ارشد آمریکایی ملاقات کرد و گفت که سفرش نشان‌دهنده تعهد آمریکا به افغانستان است.

بلینکن گفت:‌«مشارکت تغییر می‌کند، اما دوام خواهد داشت.»