باستانی‌ترین جشن بهاری، میراث هنوز پابرجای آشوریان

امسال آغاز سال ۶۷۷۱ برای پیروان این آیین است

سال نوی آشوریان در قحطانیه سوریه- Delil SOULEIMAN / AFP

آکیتو، سال نوی آشوریان و بابلیان، باستانی‌ترین جشن سال نو در تاریخ بشر است که هر سال در میانه فروردین برگزار می‌شود.

به نوشته بی‌بی‌سی عربی، در شهر کوچک قحطانیه در شمال شرقی سوریه، آشوری‌ها امسال بهار را با لباس‌ها و رقص‌های سنتی جشن گرفتند.

بر پایه تقویم باستانی تمدن‌های میانرودان، امسال آغاز سال ۶۷۷۱ برای پیروان این آیین است.

 

آشوریان، کلدانیان و آسوریان هر سال این جشن را برگزار می‌کنند، هرچند امروزه اعتقادی به ادیان باستانی هزاران سال پیش ندارند.

این مردمان امروزه پیرو آیین مسیحیت‌اند، اما سنت‌های پیشینیان خود را هنوز به جا می‌آورند.

در دوره باستان آغاز هر سال اعتدال بهاری، برابر با آغاز سال نو آشوری بود که با پذیرش تقویم گرگوری به روز اول ماه آوریل تغییر یافت. این جشن را با نام باستانی آکیتو و نام نوین خاب نیسان  (آغاز بهار) می‌شناسند.

در حال حاضر این مراسم در بخش‌هایی از ترکیه و عراق و نیز در میان آشوریان ایران در ارومیه، اصفهان، سلماس، کرمانشاه و تهران و نیز آشوری‌های اروپا و آمریکا و استرالیا برگزار می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مانند دیگر جشن‌های بهاری، از جمله نوروز و جشنی مانند آن که در میان مصریان مرسوم است، آکیتو یادگار بابلی‌ها، سومری‌ها، اکدی‌ها و کلدانیان باستان است.

همه تمدن‌های باستانی در سراسر جهان، جشن‌هایی برای گرامیداشت فصل‌های کاشت و برداشت دارند که ریشه در دوران پیدایش کشاورزی دارند.

مورخان درباره معنای دقیق کلمه آکیتو اختلاف نظر دارند. برخی می‌گویند معنی آن ریختن آب بر زمین است، ولی برخی دیگر آن را دانه گندم ترجمه می‌کنند.

مردم باستان در این منطقه باور داشتند که در این زمان از سال، کاشتن گندم و آبیاری آن، روحی شیطانی را که از دنیای مردگان آمده و بر زمین حاکم شده، بیرون خواهد راند.

بیشتر از جهان