تنش های تجاری میان آمریکا و چین، اقتصاد جهانی را با بزرگترین تهدید روبرو می‌سازد

طبق پژوهش‌های جدید "واحد اطلاعات اکونومیست"، جنگ تجاری ایالات متحده و چین بزرگترین تهدید فعلی برای اقتصاد جهانی است.

"واحد اطلاعات اکونومیست" فهرستی از ۱۰ ریسک بالایی را که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ با آن مواجه است جمع بندی کرده است. محققان می‌گویند " از زمان رکود بزرگ جهانی تا کنون این ترکیب نسبت به هر زمانی گسترده تر و پیچیده تر شده است."

مسئله احتمال این که تنشهای تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین به یک جنگ تجاری جهانی و رقابت تسلیحات تکنولوژیک تبدیل شود، در صدر این فهرست قرار دارد.

پس از موافقت دونالد ترامپ برای تداوم متارکه تعرفههای محصولات چینی در جریان تعطیلات پایان هفته که بالغ بر۲۰۰ میلیارد دلار (۱۵۳ میلیارد پوند) می‌شود، احتمال تهدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا کاهش یافته و در نتیجه، بازارهای روز دوشنبه وضعیت بهتری داشت.

اما محققان "واحد اطلاعات اکونومیست" در حالی که تصمیم کنونی را بازدارنده موقت تنشهای تجاری میدانند، اما به نظر آن‌ها، احتمال یک جنگ تجاری تمام عیار میان آمریکا و چین همچنان یک خطر بزرگ برای اقتصاد جهانی باقی خواهند ماند، زیرا این تصمیم فاقد اقدامات لازم اجرایی برای اطمینان از تعهد چین به اصلاحات ساختاری است که ایالات متحده خواستار آنها است.

خطر بعدی که توسط "واحد اطلاعات اکونومیست" شناسایی شده است، پتانسیل بدهیهای شرکتهای بزرگ ایالات متحده است که میتواند منجر به رکود اقتصادی شده و اقتصاد جهانی را تضعیف سازد.

وضعیت نابسامان اقتصاد چین که ناشی از اختلال اقتصادی و کاهش طولانی مدت اقتصاد آن کشور میباشد، به عنوان خطر شماره سوم به حساب آمده است. با توجه به وابستگی رو به رشد تولید کنندگان و خرده فروشان غربی به بازار چین و سایر بازارهای در حال ظهور، وضعیت ناخوشایند رشد اقتصادی در چین، تاثیر شدیدی بر اقتصاد جهانی خواهد داشت. البته  اثر گذاری این بار، می تواند به مراتب بزرگتر از خطراتی باشد که در دهه‌های گذشته تجربه شده است."

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - بدون یک توافقنامه - در شماره هفتم قرار گرفته است و این تهدید با ظهور بحران بانکی در ایتالیا مرتبط است. در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق، "واحد اطلاعات اکونومیست" پیشبینی می کند که انگلستان با کاهش شدید ارزش پوند و افت شدید اقتصادی نسبت به آنچه در حال حاضر پیشبینی میشود، روبرو گردد. شکی نیست که پیامدهای این رکود شدید تجارت و سرمایه گذاری در بریتانیا و اتحادیه اروپا عملاً اقتصاد جهانی را دچار چالش میسازد.

نیکولاس فیتزرو، مدیر اجرایی ریسک در "واحد اطلاعاتی اکونومیست" میگوید: "با توجه به افزایش بی ثباتی وضعیت ژئوپلتیک جهان، گسترش روزافزون اقتصادی و تغییرات فناوری در چشم انداز امنیتی؛ خطراتی که اقتصاد جهانی با آن روبرو است بسیار پیچیده و بغرنج تر به نظر میرسد؛ چیزی که از زمان رکود بزرگ جهانی تا کنون مشاهده نشده است".

با ترکیب همه این تحولات می توان گفت که: احتمال افزایش درگیری تجاری میان ایالات متحده و چین هنوز به عنوان نخستین تهدید در برابر رشد اقتصادی جهانی پنداشته میشود. البته، بعید نیست که شمار دیگری از کشورها هم در گرداب این تنش تجاری فرو افتند.

 

© The Independent

بیشتر از اقتصاد