پیشنهاد عربستان سعودی برای آتش‌بس در یمن

«اگر حوثی‌ها با شرایط این پیشنهاد موافق کنند، ریاض متعهد به آتش‌بس در سراسر یمن خواهد بود»

شاهزاده فیصل بن فرهان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی- Russian Foreign Ministry/Handout via REUTERS

عربستان سعودی روز دوشنبه برای پایان دادن به جنگ شش ساله در یمن، پیشنهاد تازه‌ای ارائه داد.

به گزارش سی‌ان‌ان، شاهزاده فیصل بن فرهان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، گفت که این پیشنهاد از جمله شامل آتش‌بس، و توافقی سیاسی با حوثی‌های مورد حمایت ایران است. حوثی‌ها بیشتر نقاط استراتژیک یمن را در اختیار دارند.

شاهزاده فرهان در بیانیه‌ای گفت که اگر حوثی‌ها با شرایط این پیشنهاد موافق کنند، ریاض متعهد به آتش‌بس در سراسر یمن زیر نظر سازمان ملل خواهد بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته سی‌ان‌ان، این پیشنهاد در حالی مطرح شده‌است که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در هفته‌های گذشته حملات هوایی خود را تشدید کرده و از جمله صنعا، پایتخت یمن را هدف قرار داده است.

در ماه‌های گذشته، حملات حوثی‌ها علیه عربستان هم شدت گرفته است، به‌خصوص با پهپادهای حاوی مواد منفجره و موشک‌های بالیستیک که فرودگاه‌ها، پایگاه‌های نظامی و تاسیسات نفتی را هدف گرفته‌اند.

ابتکار صلح عربستان، تازه‌ترین تلاش برای برقراری آتش‌بس است. حوثی‌ها تا کنون به پیشنهاد آتش‌بس سازمان ملل و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پاسخی نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری المسیره متعلق به حوثی‌ها، محمد عبدالسلام، از سخنگویان حوثی، با رد پیشنهاد عربستان گفت که هر توافق آتش‌بسی باید مستلزم توقف حملات هوایی عربستان سعودی و محاصره دریایی یمن باشد.