سقوط ده هزار دلاری بهای بیت‌کوین طی چند ساعت

روز دوشنبه ارزش بیت‌کوین به زیر ۴۹ هزار دلار کاهش پیدا کرد

بیت‌کوین با پشت سر گذاشتن بهای ۵۸ هزار دلار،‌ رکورد جدیدی ثبت کرده بود- REUTERS/Dado Ruvic/File Photo

بهای بیت‌کوین پس از چند هفته افزایش پیوسته،‌ روز دوشنبه ناگهان سقوط کرد.

صبح روز چهارشنبه در فاصله تنها چند ساعت، ‌ارزش این رمزارز ناگهان بیش از ده هزار دلار (۷۱۲۰ پوند)‌ افت کرد و به زیر پنجاه هزار دلار رسید.

روز یکشنبه،‌ بیت‌کوین با پشت سر گذاشتن بهای ۵۸ هزار دلار،‌ رکورد جدیدی ثبت کرده بود.

روز دوشنبه ارزش بیت‌کوین به زیر ۴۹ هزار دلار سقوط کرد، گرچه افزایش چشمگیر بهای آن در هفته‌های گذشته به این معناست که این رمزارز هنوز به بهایی بیشتر از یک هفته پیش مبادله می‌شود.

رمزارزهای دیگر، از جمله «اتروم»، «بیت‌کوین کش»، «کاردانو» و «دوج‌کوین» هم دچار افت شدیدی شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش پایگاه «کوین مارکت کپ»، تلاطم بازار باعث شده حدود سیصد میلیارد دلار از کل ارزش بازار همه رمز‌ارزها کاسته شود.

روز جمعه بهای بیت‌کوین به حد نصاب جدید ۵۳۵۰۰ دلار (۳۸ هزار پوند) رسید و ارزش کل آن را وارد اعداد ده رقمی کرد. سقف ارزش این رمزارز اکنون بیشتر از مجموع ارزش «مستر کارت» و «ویزا کارت» – دو غول کارت‌های اعتباری – است.

بیت‌کوین در حال حاضر هشتمین دارایی ارزشمند دنیا پس از طلا، اپل، آرامکوی عربستان سعودی، مایکروسافت، آمازون، سیلور، و آلفابت (گوگل) است.

سایمن پیترز، تحلیلگر رمزارزها در پایگاه مبادله آنلاین «ای‌تورو» به ایندیپندنت گفت: «رسیدن بیت‌کوین به ارزش بازار یک تریلیون دلار، نقطه‌عطف مهمی در این صنعت است. البته همین هفته این انتقاد وارد آمد که ارزش بیت‌کوین مانند حباب است و خواهد ترکید و یک "نمایش جانبی اقتصادی" است، اما این رمزارز بازهم ثابت کرد که مخالفانش اشتباه می‌کنند، و رکورد دیگری را شکست. البته این رکورد ممکن است گذرا باشد، ولی رسیدن به چنین ارزشی در بازار را نمی‌توان نادیده گرفت. نقطه عطف امروز نشان‌دهنده قدرت فزاینده بیت‌کوین در به هم زدن معادلات مالی سنتی است.»

تحلیلگران بازار اغلب بیت‌کوین را نوعی «طلای دیجیتال» توصیف می‌کنند، دلیل آن هم این است که کل موجودی آن به ۲۱ میلیون واحد محدود می‌شود. نوسان‌های ناگهانی قیمت آن در سال‌های اخیر، برخی را واداشت که هشدار بدهند سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بسیار مخاطره‌آمیزتر از موجودی‌های سنتی است.

بیشتر از اقتصاد