اولین مسافران سفر تجاری اسپیس‌اکس در راه فضا

جارد ایساکمن، میلیاردر آمریکایی یکی از مسافران اسپیس‌اکس است که ثروتش را از راه سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری و جت‌های جنگنده به دست آورده است

این تازه‌ترین سفر خصوصی به فضا خواهد بود که خبر برگزاری‌اش اعلام شده است - Handout / NASA / AFP

اسپیس‌ایکس قرار است امسال برای اولین بار سفری کاملاً تجاری به فضا ترتیب دهد و یک فرد عادی خوش‌اقبال را هم به این سفر می‌فرستد. 

قرار است میلیاردر آمریکایی جارد ایساکمن به این سفر برود. او ثروتش را از راه سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری و جت‌های جنگنده به دست آورده و می‌گوید از بچگی خوره فضا بوده است. معلوم نیست آقای ایساکمن برای رفتن به این سفر چقدر هزینه کرده است. 

این میلیاردر سه بلیط هم برای افراد عادی جامعه گرفته است. یکی از این بلیط‌ها نصیب یکی از کارکنان بهداشت و درمان در بیمارستان پژوهشی کودکان «سینت جود» شده است. بلیط دوم به یکی از صاحبان کسب و کار اختصاص خواهد یافت که از خدمات پرداخت شیفت۴ استفاده می‌کند. شیفت۴ شرکت صادرکننده کارت اعتباری است که به آقای ایساکمن در کسب ثروتش کمک کرده است. 

قرار است با استفاده از فرصت این مأموریت ۲۰۰ میلیون دلار برای بیمارستان «سینت جود» جمع کنند و هرکس در ماه فوریه به این بیمارستان کمک مالی کند وارد قرعه‌کشی برای تصاحب چهارمین بلیط می‌شود. 

آقای ایساکمن که هفته بعد ۳۸ساله می‌شود گفت: «حقیقتاً دلم می‌خواهد در دنیای ۵۰ یا ۱۰۰ سال دیگر زندگی کنم، زمانی که مردم عین کارتون جتسون‌ها می‌پرند سوار موشک‌هایشان می‌شوند و بعضی خانواده‌ها با بچه‌هایشان سوار بر سفینه دور ماه گردش می‌کنند. فکر می‌کنم اگر می‌خواهیم در چنان جهانی زندگی کنیم بهتر است اول سرطان کودکان را از میان برداریم.» 

او برای این سفر فضایی موسوم به اینسپیریشن۴ در لیگ فوتبال ملی آمریکا جایگاه تبلیغات عمومی خریده است، مأموریتی که قرار است در ماه اکتبر برگزار شود. 

متخصصان همچنان مشغول کار کردن روی جزییات این پرواز با محفظه اسپیس‌ایکس دراگون هستند، جزییات شامل تعداد روزهایی که این چهار نفر پس از پرتاب از فلوریدا در مدار خواهند بود. نام سایر مسافران ماه آینده اعلام خواهد شد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این تازه‌ترین سفر خصوصی به فضا خواهد بود که خبر برگزاری‌اش اعلام شده است. ژانویه سال آینده سه نفر از صاحبان کسب و کار قرار است هرکدام با پرداخت ۵۵ میلیون  دلار سوار بر اسپیس‌ایکس دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کنند و یک صاحب‌شرکت ژاپنی نیز با اسپیس‌ایکس قراردادی برای سفر به ماه در سال‌های آینده دارد. 

آقای ایساکمن اعلام نکرد که چه مبلغی قرار است به اسپیس‌ایکس بپردازد اما گفت مبلغ کمک‌های جمع‌شده برای بیمارستان «سینت جود» «از هزینه انجام این مأموریت فضایی بسیار فراتر رفته است». 

یکی از فضانوردان سابق ناسا نیز این سه تجارت‌پیشه را همراهی خواهد کرد، اما آقای ایساکمن فرمانده سفینه خود خواهد بود. 

او گفت این گروه مشغول آشنایی با جزییات اسپیس‌ایکس دراگون و موشک فالکون ۹ است. این محفظه‌ها برای پرواز خودکار و مستقل طراحی شده‌اند اما در مواقع اضطراری خلبان نیز می‌تواند آن‌ها را هدایت کند. 

آقای ایساکمن در سن ۱۶ سالگی از دبیرستان اخراج شد و سپس در زیرزمین خانه والدینش مشغول راه‌اندازی کسب و کاری شد که منجر به پیدایش شرکت شیفت۴ شده است. 

او در سال ۲۰۰۹ با پرواز دور دنیا به حد نصاب تازه‌ای در سرعت رسید، ضمن این که برای طرح «آرزو کن» پول جمع کرد و سپس بزرگ‌ترین ناوگان جت جنگنده اختصاصی جهان را موسوم به دراکن اینترنشنال پایه‌گذاری کرد. 

کمک ۱۰۰ میلیون دلاری وی به بیمارستان «سینت جود» واقع در ممفیس بزرگ‌ترین کمک شخصی تک‌نفره و یکی از بزرگ‌ترین مبالغ کمک در جهان است. 

ریک شادیاک رییس نهاد جمع‌کننده کمک برای بیمارستان یهودای قدیس گفت: «هر روز به خودمان نهیب می‌زنیم که این خواب و خیال نیست.» 

آقای ایساکمن علاوه بر آموزش های «اسپیس اکس» قصد دارد کارکنان خود را به سفری کوهستانی هم ببرد تا نارحت‌کننده‌ترین تجربه‌ای را که تاکنون داشته است شبیه‌سازی کند، یعنی شب‌مانی در کوهپایه در شرایط سخت زمستانی. 

او گفت: «قرار است پیش از سفر فضایی خیلی خوب همدیگر را بشناسیم.» 

گزارش‌های تکمیلی در خبرگزاری آسوشیتد پرس

© The Independent

بیشتر از تکنولوژی