طالبان به دعوت رسمی اسلام‌ آباد به پاکستان می‌روند

طالبان یک روز پس از معرفی فهرست ۱۴ تن از مذاکره مذاکره‌کنندگان این گروه تایید کرده اند که در ۱۸ فبروری به دعوت نخست وزیر پاکستان به اسلام می‌روند. گفت‌وگو روی روابط دوجانبه و دشواری‌های بازرگانان افغان در پاکستان محورهای عمده بحث خوانده شده است. در خبرنامه این گروه همچنان آمده است که دور بعدی گفت‌وگوها صلح با مذاکره کنندگان آمریکایی در دوحه قطر برگزار می‌شود. 

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان در واکنش به دیدار عمران خان با طالبان گفته است که اسلام آباد تلاش دارد تا بگوید که طالبان در بیرون از پاکستان اند و قرار است برای گفت‌و‌گو به دست‌یابی به صلح به اسلام‌آباد بیایند. به باور عبدالله عبدالله می‌خواهد تا از مسوولیت حمایت از طالبان و موجودیت رهبری این گروه در خاک پاکستان برأت حاصل کند.

عمران خان نخستین مقام ارشد پاکستانی است که به گونه رسمی پس از سقوط رژیم طالبان با نمایندگان این گروه دیدار می‌کند. مقام‌های افغان و آمریکایی پاکستان را بارها به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند. 

نمایندگان دفتر سیاسی طالبان هفته‌ پیش در مسکو با شماری از سیاسیون افغانستان زیر نام گفت‌و‌گوهای بین الافغانی دیدار کردند. حکومت افغانستان شرکت‌کنندگان این نشست را فاقد صلاحیت اجرایی خوانده بود. 

عمران خان پیش از این که به نخست‌وزیری برسد به داشتن دیدگاه‌های همسو با گروه‌های اسلامی و طالبان پاکستانی شهرت داشت. مخالفان عمران خان به او لقب « طالبان خان» داده‌بودند. حمایت اسلام‌گراهای افراطی در پاکستان در پیروزی تحریک انصاف به رهبری عمران خان در سال ۲۰۱۸ نقش عمده داشت. 

  

بیشتر از