بازداشت دو ایرانی ساکن کانادا به اتهام نقض تحریم‌ها

برای عبدالله مومنی که  گمان می‌رود در ایران ساکن است نیز اعلام جرم شده است

پرچم کانادا در ورودی گمرک انتاریو-Geoff Robins / AFP

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که دو ایرانی ساکن کانادا به اتهام انتقال کالا‌هایی به ایران که ناقض تحریم‌های آمریکا است، بازداشت شده‌اند.

به گزارش گلوبال‌نیوز کانادا، امین یوسفی جم ۳۳ ساله روز گذشته در انتاریو دستگیر شده و آرش یوسفی جم نیز ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰ بازداشت شده است. در همین زمینه برای عبدالله مومنی که  گمان می‌رود در ایران ساکن است نیز اعلام جرم شده است. دادگستری آمریکا می‌گوید این افراد بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ برای انتقال محصولات از آمریکا به ایران همکاری کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آنها با اتهام نقض تحریم‌های آمریکا، قاچاق و دست داشتن در پولشویی بین‌المللی رو‌به‌رو هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آنها قطعات الکترونیکی را با ارایه اطلاعات اشتباه در مورد مقصد این قطعات، از طریق امارات متحده عربی به ایران انتقال می‌دادند.

بسیاری از این تجهیزات الکترونیکی ساخت آمریکا و بسیار پیشرفته هستند.

گلوبال تایمز می‌نویسد که این افراد در صورت اثبات اتهام با حداکثر ۲۵ سال زندان و پرداخت ۷۵۰هزار دلار جریمه مواجه خواهند بود. 

در آذرماه امسال نیز گزارش دیگری در مورد نقش یک صرافی ایرانی در کانادا نقض تحریم‌های آمریکا منتشر شده بود. 

بر اساس یک گزارش اطلاعاتی محرمانه، یک صرافی در تورنتو به ایران کمک کرده تا مخفیانه میلیون‌ها دلار را در نقض تحریم‌ها به کانادا منتقل کند.

این گزارش که در گلوبال‌نیوز منتشر شد، حاکی از آن بود که فردی به نام علیرضا عنقائی سرمایه‌گذار مهاجر در پشت پرده شرکت، متهم است که «به دولت ایران برای ارسال مخفیانه پول به کانادا کمک کرده ‌است.»

بیشتر از جهان