زندگی رایگان در خانه‌های زیبا و تاریخی ایتالیا

مشتریان باید تعهد بدهند که طی سه سال این بناها را نوسازی خواهند کرد

کاماراتا نخستین شهر ایتالیا نیست که به مبارزه با کاهش و پیر شدن جمعیت خود برخاسته است - Pixabay

شهر دیگری در ایتالیا برای احیای اقتصاد و جلب شهروند، ابنیه تاریخی خود را برای مالکیت رایگان در اختیار عموم قرار داده است.

شهر «کاماراتا» در سیسیل، تازه‌ترین شهر در ایتالیاست که در پی متروکه ماندن بیش از یکصد بنای تاریخی‌اش، با وعده اسکان رایگان در صدد جلب مشتری و احیای آن‌هاست.

وینچنزو جیامبرونه، شهردار کاماراتا، مالکان پیشین این ابنیه را متقاعد کرده است که آن‌ها را رایگان به افرادی واگذار کنند که بتوانند جان تازه‌ای به شهر بدمند.

او به برنامه «سفر» شبکه سی ان ان گفت: «نمی‌توانم ببینم که این مراکز زیبا و تاریخی خالی بمانند و تبدیل به ویرانه شوند. رنجم می‌دهد.»

در حال حاضر حدود ۱۲ خانه تاریخی به رایگان عرضه شده‌اند و جیامبرونه امیدوار است که در آینده نزدیک به شمار آن‌ها افزوده شود.

اما این طرح شرایطی هم دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مشتریان این خانه‌ها باید با ارائه یک نقشه دقیق، تعهد دهند که ظرف سه سال این بناها را نوسازی خواهند کرد. 

در این راه، صاحب طرح باید مبلغ ۵ هزار یورو نیز به عنوان بیعانه به شهرداری بدهد که با تکمیل نوسازی خانه، به او برگردانده خواهد شد.

ساختمان‌های این شهر از سنگ قرمز ساخته شده‌اند و شهر با مزارع و مرغزارهای سرسبز احاطه شده است. چشم‌انداز آن نیز آتشفشان فعال «اتنا» است.

جیامبرونه می‌گوید مردم شهر بسیار مهمان نوازند، که به معنی آن است که از ساکنان جدید شهر به گرمی استقبال خواهد شد. او می‌گوید: «گردشگران و مهمانانشان حتی بر خانواده‌های خودمان الویت دارند.»

«ساکنان جدید شهر با خود تغییر، ابتکار و ایده‌های جدید به همراه می‌آورند. آن‌ها اقتصاد محلی را احیا می‌کنند و می‌توانند عامل یک تحول بزرگ باشند.» 

این طرح به زوج‌های جوانی که دارای فرزند هستند الویت می‌دهد و به خانواده‌هایی که همراه با کودکانشان به کاماراتا نقل مکان می‌کنند، مبلغ هزار یورو هدیه داده می‌شود. نمای خانه‌‌های رایگان را می‌توان در تارنمای شهر مشاهده کرد.

کاماراتا نخستین شهر ایتالیا نیست که به مبارزه با کاهش و پیر شدن جمعیت خود برخاسته است.  

هدف طرح موسوم به «یک یورو»، احیای روستاهای نامحبوب ایتالیا و ترغیب ساکنان آن به بازگشت، پس از نقل مکانشان به شهرهای بزرگ است. 

در آوریل سال گذشته، روستاهای «زونولی» در منطقه کامپانیا در جنوب ایتالیا و «موسوملی» در سیسیل، به مشتی دیگر از روستاها و شهرهای کوچکی کشور پیوستند که ساختمان‌های خالی‌شان را در مقابل پرداخت تنها یک یورو، به متقاضیان واگذار می‌کنند.

همانند کاماراتا، صاحبان جدید ساختمان‌های رایگان باید آن‌ها را ظرف سه سال پس از تحویل گرفتن، نوسازی کنند.

در ماه ژانویه، ساختمان‌های شهر کوچک «سامبوکا» نیز در مقابل پرداخت یک یورو به حراج رفت. در آن شهر نیز شرط این بود که مالکان جدید ظرف سه سال مبلغ ۱۵ هزار یورو صرف نوسازی بناهای خود کنند.

© The Independent

بیشتر از زندگی