دی‌اکسیدکربن موجود در جو همچنان در بیشترین سطح است

«دی‌اکسیدکربن قرن‌ها در جو و طولانی‌تر از آن در اقیانوس‌ها می‌ماند»

در سال ۲۰۱۵ میزان این گاز از مرز جهانی ۴۰۰ پی‌پی‌ام گذشت - Odd ANDERSEN / AFP

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد در سال ۲۰۲۰ با وجود همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ همچنان شاهد افزایش میزان دی‌اکسیدکربن موجود در جو هستیم. 

شهربندانی (قرنطینه) که برای در امان ماندن مردم از ابتلا به این ویروس در کشورهای مختلف برقرار شده است، موجب کاهش موقت میزان انتشار کربن در کل جهان شده است. 

اما سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید کاهش گازهای منتشره لزوماً با کاهش دی‌اکسیدکربن موجود در جو همراه نبوده است. 

نتایج این بررسی در خبرنامه سالانه گازهای گلخانه‌ای این سازمان منتشر شده است. 

براساس اعلام این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۹ میزان دی‌اکسیدکربن همچنان افزایش یافت تا به حد نصاب جدید ۴۱۰ پی‌پی‌ام رسید. 

استاد پتری تالاس دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی گفت: «دی‌اکسیدکربن قرن‌ها در جو و طولانی‌تر از آن در اقیانوس‌ها می‌ماند. آخرین باری که دی‌اکسیدکربن موجود در زمین به اندازه حالا بود، سه تا پنج میلیون سال پیش بود که دمای هوا ۲ تا ۳ درجه گرم‌تر و سطح آب دریاها ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از حالا بوده است. اما آن موقع هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر ساکن زمین نبوده‌اند. 

در سال ۲۰۱۵ میزان این گاز از مرز جهانی ۴۰۰ پی‌پی‌ام گذشت و فقط چهار سال بعد ۴۱۰ پی‌پی‌ام را هم رد کرد. تا جایی که می‌دانیم چنین نرخ افزایشی در طول تاریخ سابقه نداشته است. کاهش غلظت این گاز به علت شهربندان در نمودار درازمدت آن خللی بسیار کوچک محسوب می‌شود. باید شیب این نمودار را برای مدت‌ها به صفر نزدیک کنیم.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طبق برآورد طرح جهانی کربن، در اوج شهربندان جهانی میزان انتشار دی‌اکسیدکربن در جهان تا ۱۷ درصد کاهش پیدا کرد. 

علت آن است که در شهربندان استفاده از وسایل نقلیه، مصرف برق و فعالیت برخی از صنایع کمتر شد که همگی از عناصر اصلی تولید دی‌اکسیدکربن هستند. 

برآوردهای اولیه نشان می‌دهد این منجر به کاهش سالانه ۴.۲ تا ۷.۵ درصدی در میزان انتشار دی‌اکسیدکربن می‌شود. 

سازمان جهانی هواشناسی تخمین می‌زند که این کاهش سالانه در میزان انتشار این گاز تغییر چشمگیری در میزان دی‌اکسیدکربن موجود در جو نخواهد داد. بلکه به نوشته این خبرنامه میزان دی‌اکسیدکربن همچنان افزایش پیدا خواهد کرد، اگرچه با سرعت کمی کمتر نسبت به پارسال. 

غلظت دی‌اکسیدکربن موجود در جو همراه با افزایش میزان دی‌اکسیدکربن منتشره و با در نظر گرفتن اثر هم‌زمان چرخه و تغییرات فصول افزایش می‌یابد.

(چنان که انتظار می‌رفت) در سال ۲۰۲۰ به رغم کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن به علت همه‌گیری کرونایی، غلظت این گاز در جو همچنان به شدت افزایش می‌یابد.

توییتر گلن پیترز، ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰

تحلیل اولیه گروهی از محققان به سفارش تارنمای تغییر اقلیمیِ «گزارش کربن» (کربن بریف) که در ماه مه منتشر شد نیز مؤید این یافته‌ها است.  

این محققان در توضیح این که چرا کاهش انتشار لزوماً به معنی کاهش میزان دی‌اکسیدکربن موجود در جو نیست، نوشته‌اند: «این موضوع را می‌توان با پر کردن وان از شیر آب مقایسه کرد. اگر شیر آب انتشار دی‌اکسیدکربن باشد و ارتفاع آب وان غلظت دی‌اکسیدکربن، وقتی شیر آب را موقتاً کمی ببندیم همچنان آب وارد وان می‌شود پس سطح آب وان همچنان بالا می‌آید. برای کند کردن روند تغییر اقلیم باید شیر آب را کامل و برای همیشه بست.»

© The Independent

بیشتر از جهان