چالش‌های فراروی انتخابات پارلمانی اردن

کمترین مجازات خرید و فروش رأی، سه سال حبس با اعمال شاقه است

انتخابات پارلمانی اردن در ۱۰ نوامبر آینده برگزار خواهد شد. عكس از:  AFP

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اردن در ۱۰ نوامبر آینده، وعده‌های عجیب و غریب نامزدهای انتخاباتی که اغلب آنها غیر عملی و فراتر از حوزه مسئولیت و اختیارات نمایندگان مجلس است، تبدیل به سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی در این کشور شده است. برخی از نامزدها شعار آزادی فلسطین را سر می‌دهند و برخی دیگر وعده می‌دهند که بیماری کرونا را ریشه‌کن خواهند کرد و خدمات اجتماعی ویژه‌ای را ارائه خواهند داد، اما از اصلاحات سیاسی در برنامه‌های کاری اکثر نامزدها خبری نیست.

از سوی دیگر، اکثر ارتباطات و همرسانی‌های انتخاباتی به دلیل محدودیت‌های بیماری کرونا از طریق شبکه‌های اجتماعی به ویژه از طریق"فیس بوک" انجام می‌شود و همین شیوه، جایگزین چادرها و ستادهای انتخاباتی شده است. از آن‌جا که گسترش شیوع بیماری کرونا و شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری مرگبار رو به افزایش است، گزینه به‌تعویق انداختن انتخابات پارلمانی در اردن مطرح است.

با پایان مهلت ثبت‌نام در انتخابات پارلمانی اردن، ۱۷۱۷ نامزد که در ۲۹۵ لیست ثبت شده اند برای احراز کرسی‌های مجلس اردن که تعداد آنها ۱۳۰ کرسی است، به رقابت خواهند پرداخت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخی از نامزدها در ارائه شعارهای انتخاباتی تا حد اغراق و وعده‌های غیر عملی پیش می‌روند، یکی از نامزدها شعار "فلسطین از دریا تا رودخانه" را مطرح کرده و دیگری متعهد به برچیدن بساط بیماری کرونا از کشور شده است. در حالی‌که برخی دیگر از نامزدها سعی می‌کنند با چهره‌های هالیوودی ظاهر شوند، برخی از بلوک‌های انتخاباتی از نام‌های عجیب و غریبی مانند "شوالیه‌های قدس" و "خدا بزرگ است"، استفاده می‌کنند که باعث تعجب و شگفتی بسیاری از شهروندان اردن شده است. اما جایی شعارهای همچون ایجاد اصلاحات، مبارزه با فقر و بیکاری و تلاش برای ارائه خدمات اجتماعی همچنان خالی است.

کمیسیون مستقل انتخابات به منظور جلوگیری از گسترش انتشار بیماری کرونا اقدامات ویژه‌ای از جمله لغو جشنواره‌های انتخاباتی و جلوگیری از تجمع بیش از ۲۰ نفر در یک محل را اعلام کرده مسئله که منجر به لغو بسیاری از مظاهر سنتی انتخابات و مهمانی‌های انتخاباتی در این کشور شده است.

در سایه اعمال محدودیت‌های جدید، کسب و کار بخش‌های اقتصادی متعددی از جمله رستوران‌ها، شیرینی فروشی‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان آب معدنی، پیمانکاران برگزاری جلسات و مهمانی‌ها، خوشنویسان و ده‌ها مشاغل مختلف دیگر که از برگزاری برنامه‌های انتخاباتی بهره‌مند می‌شدند، با رکود مواجه شده است.

یکی از برجسته‌ترین پدیده‌ها در انتخابات پارلمانی اردن، خرید آرای رای‌دهندگان در ازای پرداخت مبالغ مشخصی از ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار است و ناظران در اردن این پدیده را به نام «پول سیاسی» یاد می‌کنند که هدف از آن اشاره به سوء استفاده از توانایی مالی و نفوذ نامزدها برای دستیابی به آرای بیشتر، به ویژه در منطقه‌های فقیرنشین است که در حال حاضر به دلیل چالش‌های ناشی از محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بیشتر از پیش دچار فقر و تنگدستی شده اند.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات برای مهار این پدیده، تدابیر شدیدی را اتخاذ کرده است، اما دلالان و واسطه‌گران خرید رأی در برخی از مناطق اردن سرگرم بهره‌برداری از این روند هستند. البته مطابق به ماده ۲۰ قانون انتخابات اردن، دادن انعام و هدیه تشویقی، پرداخت کمک‌های نقدی یا غیرنقدی و ارائه هرگونه همکاری به منظور کسب رأی ممنوع است، افزون بر آن، رأی‌دهندگان نیز حق درخواست هیچ نوع کمک یا وعده را در ازای دادن رأی از نامزدها ندارند. بر اساس قانون انتخابات، هر فردی که اقدام به خرید آرای مردم کند برای مدت ۳ تا ۷ سال محکوم به زندان و اعمال شاقه می‌شود.

در همین زمینه، جهاد مومنی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات اردن اظهار داشت که تا کنون تخلفات قانونی بسیاری کشف شده و شماری از آنها به ویژه پرونده‌های مرتبط به پرداخت پول برای به دست آوردن رأی به مراجع قضایی سپرده شده است. وی افزود: تمام ستادهای انتخاباتی موظف به باز کردن حساب بانکی مشترکی برای پیگیری امور در تمام جزئیات از جمله هزینه‌های کارزارهای انتخاباتی شده اند.

یکی دیگر از تناقضات قانونی در انتخابات پارلمانی اردن، استفاده از لیست‌های انتخاباتی به‌جای تکیه بر قانون رأی واحد است که در گذشته به کار گرفته می‌شد. همین امر باعث می‌شود برخی از نامزدها تنها به هدف تکمیل کردن لیست انتخاباتی در انتخابات شرکت کنند و در قبال این اقدام از نامزدهای که شانس پیروزی بیشتری دارند، پول دریافت کنند. این گونه نامزدها در اردن به عنوان نامزدهای حشوه (پرکننده) یاد می‌شوند که در اغلب به هدف دستیابی به منافع اقتصادی وارد انتخابات می‌شوند، به ویژه این که به طور معمول در هر لیست انتخاباتی بیشتر از یک نامزد قوی و واجد شرایط پیروزی وجود ندارد که بتواند به رقابت در انتخابات بپردازد. ناظران بدین باورند که قانون لیست‌های انتخاباتی، باعث دشواری و پیچیدگی امور شده و توسل به نامزدهای "حشوه" روند انتخابات را دچار چالش می‌کند، زیرا هدف از تهیه لیست‌ها، جمع‌آوری نامزدهای است که اندیشه و برنامه‌کاری مشابهی دارند. البته طبق پیش‌بینی‌ها، هیچ لیست انتخاباتی خوش‌شانس و قوی قادر به کسب بیش از دو کرسی در مجلس نخواهد بود.

© IndependentArabia