استفاده قاچاقچیان مواد مخدر از سرویس‌های توزیع غذا

پلیس اینترپل، گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از این شیوه در بریتانیا، ایرلند، اسپانیا و مالزی دریافت کرده است 

در دوران قرنطینه بسیاری از رستوران‌ها خدمات ارسال غذا به  مشتریان ارائه می‌دهند - JAVIER SORIANO / AFP

پلیس بین‌الملل، اینترپل، هشدار داده است که قاچاقچیان مواد مخدر برای توزیع محصولات خود در سطح  شهرها در دوران قرنطینه ویروس کرونا، از رانندگان تحویل غذا استفاده می‌کنند. 

پلیس اینترپل، روز پنجشنبه گفت، گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از این شیوه در کشورهایی از جمله بریتانیا، ایرلند، اسپانیا، و مالزی دریافت کرده است. 

کوکائین، ماری جوانا، کتامین، و اکستسی، از جمله مواد مخدر شناسایی شده‌ای هستند که توسط رانندگان توزیع غذا حمل و‌نقل می‌شوند؛ صحنه‌ای که در دوران قرنطینه همه‌گیری جهان‌گستر کووید-۱۹ و فعالیت بسیاری از رستوران‌ها در قالب سرویس غذای بیرون‌بر، حالا عادی شده است. 

پلیس بین‌الملل گفته است که علاوه بر رانندگانی که برای باندهای مواد مخدر کار می‌کنند، در بعضی موارد رانندگان ناخواسته و بی‌خبر، مواد غیرقانونی را حمل و‌نقل می‌کنند. 

در مواردی نیز فروشندگان مواد مخدر با پوشیدن یونیفرمهای دزدیده شده یا جعلی، خود را به عنوان کارکنان تحویل غذا جا زده‌اند. 

پلیس ملی اسپانیا در یک مورد، ماه گذشته در شهر آلیکانته و والنسیا، هفت نفر را در لباس رانندگان توزیع غذا و در حین توزیع کوکائین و ماری جوانا که در کیف‌های حمل مواد غذایی جاسازی شده بود، دستگیر کردند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ایرلند نیز پلیس از کشف ۸ کیلو کوکائین و دو اسلحه که در جعبه‌های پیتزا جاسازی شده بود و به ظاهر در حال تحویل آن به یک خانواده بودند، خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های ارشد مبارزه با مواد مخدر هشدار داده‌اند که کارتل‌های بزرگ مواد مخدر آمریکای لاتین، طی هفته‌های اخیر محموله‌هایی بزرگتر از معمول را، از جمله یک محوله جاسازی شده در بار قانونی ماهی‌های مرکب (squid)، با کشتی از راه اقیانوس روانه اروپا کرده‌اند.

از قضا نمونه‌هایی از قاچاقچیان مواد مخدر نیز مشاهده شده‌اند که به توزیع مواد غذایی روی آورده‌اند. در آفریقای جنوبی، یک کشیش کلیسا توانسته باند مواد مخدری را که به طور غیررسمی بر حلبی‌آبادی در کیپ تاون حکمرانی می‌کردند، به توزیع بسته‌های مواد غذایی برای خانواده‌های محروم در قرنطینه وادارد. 

به گزارش بعضی نیروهای پلیس بریتانیا، خیابان‌های خلوت در دوران اپیدمی کرونا به آنها در سرکوب قاچاقچیان مواد مخدر کمک کرده است، چرا که حالا آنها در پیاده‌روهای خالی و کوچه و خیابان به راحتی قابل شناسایی هستند. 

جو بنکس، سرپرست پلیس قضایی از اداره ساسکس، گفت که افسران او در ماه گذشته «به مراتب بیش» از همیشه متخلفان را بازداشت کرده‌اند، چرا که فعالیت‌های مرتبط با مواد مخدر اکنون مشهودتر است.

به گزارش رسانه خبری وایس، بعضی نیروهای پلیس نیز قاچاقچیانی را دیده‌اند که لباس کارگران ارسال محموله، دونده و یا حتی پرستاران پوشیده بوده‌اند تا به این وسیله حضورشان در خیابان‌ها در طول قرنطینه، توجیه شود. 

در شهر لیورپول، بعضی قاچاقچیانی مشاهده شدند که در اتومیبل‌هاشان جعبه‌های میوه و سبزیجات حمل می‌کردند تا در صورت دستور توقف از سوی پلیس، ادعا کنند که در حال رساندن کمک به پدربزرگ یا مادر بزرگی بوده‌اند. 

در حالی که همه‌گیری عالمگیر شرایط را برای فروشندگان مواد مخدر پیچیده کرده است، تاثیر چشمگیری نیز بر معتادان مواد مخدر داشته است. 

به گزارش نشریه پولیتیکو، تدابیر سفت و سخت قرنطینه در سرتاسر اروپا، به طور خاص، معتادانی را که به سرویس‌های حمایتی و درمان‌های متداول برای ترک اعتیاد وابسته‌اند، با مشکل مواجه کرده است. 

کسانی که از داروی متادون به عنوان جایگزین  مواد افیونی استفاده می‌کنند، به رغم قرنطینه، ناچار به رفت‌وآمد در مسیرهای طولانی و دور از خانه‌هاشان شده‌اند. این در حالی‌ست که این افراد به دلیل پیش زمینه‌های بیماری، از جمله اچ آی وی و هپاتیت‌، از سوی مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، در مقابل کووید- ۱۹ «به طور خاص آسیب‌پذیر» قلمداد می‌شوند. 

© The Independent

بیشتر از جهان