پول کاغذی و سکه؛ حمل ویروس کرونا در جیب و کیف

رواج پول کاغذی برای مراودات مالی در ایران خطر شیوع کرونا از طریق اسکناس را افزایش داده است

تنها ۳۰ درصد از مراودات مالی در ایران به‌صورت الکترونیک انجام می‌شود

با فراگیری جهانی کرونا، موضوع انتقال این ویروس از طریق سکه و اسکناس نیز مورد توجه قرار گرفته است.

ایران یکی از کشورهایی است که هنوز پول فیزیکی، ابزاری رایج برای مراودات مالی است. به‌رغم رشد سریع ابزارهای الکترونیک تا پایان سال گذشته تنها ۳۰ درصد از مراودات مالی در ایران به‌صورت الکترونیک انجام شده است.

سازمان بهداشت جهانی در وبسایت خود اعلام کرده که هنوز تحقیق مشخصی در رابطه با میزان انتقال‌پذیری ویروس از طریق اسکناس و سکه انجام نداده است ولی به صورت عمومی ویروس کرونا می‌تواند تا چند روز روی سطح اسکناس زنده بماند. این سازمان به شکل جدی توصیه می‌کند که افراد حتی‌الامکان از ابزارهای انتقال الکترونیک پول استفاده کنند و اگر در تماس با اسکناس و سکه قرار گرفتند دست‌های خود را به‌صورت کامل بشویند.

خزانه‌داری آمریکا نیز در چند هفته گذشته تدابیری در رابطه با پول‌های در گردش انجام داده است. این نهاد مالی اعلام کرده است که تمامی اسکناس‌های دلار که در اروپا و آسیا در گردش هستند را پس از ورود به آمریکا به مدت دو هفته در قرنطینه نگاه می‌دارد.

کره‌جنوبی اقدامات سختگیرانه‌تری اجرا کرد و در مدتی کوتاه بخش عمده اسکناس‌های در گردش در آن کشور را از سیستم مالی خارج و قرنطینه و پاکسازی کرد. بانک مرکزی کره جنوبی گزارش داده است که آن‌ها حتی مجبور شده‌اند بخشی از اسکناس‌ها را معدوم کنند.

آژانس فدرال حمایت از مصرف‌کنندگان در روسیه، اسکناس کاغذی را روشی شایع برای انتقال ویروس‌هایی مانند ویروس آنفولانزا و کرونا دانسته و اعلام کرده است که کرونا می‌تواند تا دو هفته روی سطح اسکناس زنده بماند و به انسان‌ها منتقل شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ایران نیز بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای از مردم خواسته از تماس با پول کاغذی اجتناب کنند و اگر به پول دست زدند چشم، بینی و دهان خود را قبل از شستشوی کامل دست‌ها، لمس نکنند: «از آنجایی که اسکناس جزو اصلی‌ترین راه‌های انتقال ویروس کروناست هم‌وطنان عزیز تا حد امکان از ابزارهای پرداخت الکترونیکی استفاده کنید. زمانی که به اسکناس دست زده‌اید، دست خود را به صورت، چشم، بینی و دهان نزنید».

بانک مرکزی علاوه بر توصیه‌هایش درباره پول کاغذی هشدار داده که دستگاه‌های خودپرداز نیز می‌توانند منبع مهم انتقال ویروس باشند: «هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز و یا دستگاه نوبت‌دهی در شعب از تماس مستقیم با دکمه‌های آن اجتناب و ضرورتاً از دستکش یا دستمال استفاده کنید.»

گرچه هنوز به صورت علمی، میزان انتقال ویروس کرونا از طریق اسکناس به نسبت دیگر راه‌های انتقال مشخص نشده است ولی از هم‌اکنون مقام‌های مالی کشورها خود را برای حداکثری کردن تراکنش‌های مالی به صورت الکترونیک و بدون تماس آماده می‌کنند.

در ایران هنوز دستگاه‌های کارت‌خوان «بدون تماس» که از تکنولوژی NFC استفاده می‌کنند به صورت گسترده به‌کار گرفته نشده است و انتقال الکترونیک پول نیز در بسیاری از مواقع مستلزم لمس دستگاه انتقال پول (پوز) و وارد کردن رمز کارت است.

به‌جز اسکناس، تحقیقات درزمینهٔ انتقال ویروس از طریق کارت‌های بانکی نیز در جریان است. ویروس‌ها می‌توانند بین یک تا سه روز روی سطوح پلاستیکی زنده بمانند و به همین دلیل اگر کارت بانکی در تماس با محیط آلوده بیرونی قرار گرفته است می‌بایست ضدعفونی و دست‌ها نیز پس از لمس آن به صورت کامل شسته شود.

بیشتر از